Pozor! Tieto izbové rastliny sú nebezpečné pre psy a mačky

izbové rastliny sú nebezpečné zdroj: pixabay.com

Nezriedka sa záhradkári či milovníci izbových rastlín tešia aj prítomnosti domáceho miláčika v podobe psa či mačky. Kombinácia izbové rastliny a tieto zvieratká však môže byť veľmi nebezpečná!

Izbové rastliny potenciálnym nebezpečenstvom pre psy a mačky

 

Intoxikácia, tráviace problémy či dermatitída. Aj takéto ťažkosti môžu postretnúť psy alebo mačky po kontakte s izbovými rastlinami. Pre domáce zvieratá môže byť veľmi nebezpečné nielen samotné konzumovanie izbových rastlín, ale tiež postreky, hnojivá či iné prípravky používané na ich pestovanie.

 

Pokiaľ máte možnosť, psa je vhodné už od šteňaťa naučiť, aby izbové rastliny neobhrýzal. Zložitejšie je to s mačkami, ktoré sú flexibilnejšie a dostanú sa aj na ťažšie dostupné miesta. Najrozumnejšie je preto izbové rastliny, o ktorých viete, že sú pre psy a mačky jedovaté, z ich dosahu odstrániť.

Dokážu aj zabiť! Predstavujeme najnebezpečnejšie rastliny

Ako spoznáte, že sa váš pes alebo mačka otrávili?

 

Pokiaľ sa vám nepodarilo zabrániť najhoršiemu a vaši domáci miláčikovia sa otrávili vašimi izbovými rastlinami, zachovajte rozvahu. Typickými príznakmi sú zvracanie, hnačky, nazáujem o jedlo a celková apatia. V prípade najmenšieho podozrenia z otravy izbovými rastlinami neváhajte, kontaktujte veterinára a urýchlene k nemu zviera dopravte.

 

K veterinárovi zoberte aj časť rastliny, ktorá spôsobila zvieraťu otravu. Vhodné je dať intoxikovanému psovi či mačke vypiť vodu s rozpusteným čiernym uhlím. Otrávené zvieratá zvyknú trepať hlavou, škrabkajú sa na ňufáku, nadmerne slintajú alebo im ide z tlamy pena. Môže sa tiež vyskytnúť opuch jazyka, podnebia či pyskov. Z dôvodu spomenutých opuchov majú zvieratá sťažené dýchanie.

 

Najjedovatejšie izbové rastliny pre psy a mačky

 

Dífenbachia má na svedomí najviac otráv domácich miláčikov spomedzi všetkých izbových rastlín. Jedovatá je celá rastlina. Do štyroch hodín po zožraní rastliny sa môžu prejaviť príznaky otravy. Dráždi sliznicu ústnej dutiny a vyvoláva lokálny zápal.

 

Rododendron je tiež veľmi toxickou izbovou rastlinou pre psy a mačky. Už konzumácia dvoch alebo troch listov tejto rastliny môže vyvolať vašim domácim miláčikom otravu. Intoxikácia látkami nachádzajúcimi sa v tejto rastline pôsobí veľmi silno na srdce zvieraťa a jeho nervové bunky.

 

Oleander je tiež celý jedovatý, vrátane koreňov. Príznaky u psa, ktorý sa touto rastlinou otrávi sú najčastejšie zmena pulzu, kolika, hnačky a zvracanie.

oleander - izbové rastliny sú nebezpečné
zdroj: pixabay.com

Zornica má rovnako ako narcis, ľalia, hyacint či tulipán najviac jedovatú cibuľu. Mačky sa zvyknú zameriavať na obhrýzanie listov a kvetov týchto rastlín, psy sa skôr dostanú k cibuliam, ktoré sú niekde odložené. Otrava najvýraznejšie zasahuje centrálnu nervovú sústavu.

 

Kosatec, tiež známy pod menom Iris, je pre psy a mačky tiež veľmi nebezpečný. Najvýraznejšie pri otrave domácich miláčikov zasahuje ich tráviaci trakt.