Práce v záhrade, ktoré sú potrebné v júli

Práce v záhrade, ktoré sú potrebné v júli Zdroj foto: Depositphotos

Ktoré práce v záhrade je potrebné urobiť, aby sme si mohli vychutnať jej krásu naplno? 

Júl je skvelý mesiac na to, aby sme užívali krásy svojej záhrady. V tomto období je rastlinstvo v plnom rozkvete a počasie býva prevažne teplé a slnečné. Tu sú práce v záhrade, ktoré sú potrebné práve v júli.

Polievanie

Počas letných mesiacov je dôležité udržiavať dostatočnú vlhkosť pôdy. Pravidelné polievanie je dôležité najmä počas suchších období. V júli sa odporúča polievať záhradu skoro ráno alebo večer, aby sa minimalizovalo odparovanie vody. Venovať osobitnú pozornosť by sme mali novým výsadbám, kvetinovým záhonom a rastlinám vo veľkých nádobách.

Hnojenie

Júl je ideálny čas na hnojenie rastlín v našej záhrade. Na to použijeme vhodné hnojivo na podporu zdravého rastu a kvitnutia. Vhodné druhy hnojív závisia od potrieb rastlín, ktoré pestujeme. Môžeme sa poradiť s odborníkom v záhradníckom centre alebo si preštudovať informácie o pestovaných druhoch rastlín.

Škvrny na paradajkách: Príčiny a účinné spôsoby boja

Odstránenie buriny

Júl je obdobie, kedy burina rýchlo rastie. Je pravidelné odstraňovanie preto netreba zanedbať. Tak sa nám podarí udržať záhradu v skvelom vzhľade a zabránime tomu, aby plevel bránil rastu pestovaných plodín.

Kosenie

Trávniky potrebujú pravidelnú starostlivosť aj v júli. Pravidelné kosenie pomáha udržiavať zdravý a pekný trávnik. Kosíme za suchého počasia, keď tráva nie je mokrá.

Kontrola škodcov a chorôb

V lete môže byť záhrada ohrozená rôznymi škodcami a chorobami, ktoré môžu poškodiť naše rastliny. Preto plodiny pravidelne kontrolujeme a hľadáme príznaky prítomnosti škodcov či chorôb. V prípade odhalenia problému podnikneme čím skôr kroky na jeho odstránenie, aby sme zabránili šíreniu.

Ošetrovanie kvetov

V júli sú kvety vo svojom najväčšom rozkvete. Preto im venujeme osobitnú pozornosť. Odstránime odkvitnuté kvety, aby sme podporili ďalšie kvitnutie. Pravidelne ich zalievame a doprajeme im vhodné hnojivo, aby sme ich udržali vitálne.

Prerezávanie

Júl je správnym časom na prerezávanie niektorých drevín a kríkov. odstraňujeme suché a mŕtve konáre a tvarujeme rastliny podľa potreby. Prerezávanie podporuje správny rast a tvar rastlín a umožňuje lepší prístup svetla a vzduchu k vnútorným častiam.

Zber ovocia a zeleniny

Ak pestujeme vo svojej záhrade ovocie a zeleninu, júl je čas na zber plodov. Sledujeme ich zrelosť a zbierame ich vtedy, keď sú plne dozreté.