Prečo nevyhadzovať popol z dreva? Tu sú užitočné nápady, časť II.

ako využiť popol z dreva Zdroj foto: Pixabay

V minulom článku sme vám priniesli niekoľko nápadov na užitočné využitie popola z dreva. To však zďaleka nie je všetko. Viete prečo nevyhadzovať popol z dreva?

Popol z dreva má v našej domácnosti a na záhrade naozaj všestranné využitie. Každý dobrý záhradkár to vie. Presvedčte sa o tom aj vy.

Prečo nevyhadzovať popol z dreva? Tu sú užitočné nápady, časť I.

Pridajte do pôdy ako hnojivo

Ak upravíte pôdu popolom z dreva, bude to prirodzený spôsob, ako zvýšiť hladinu draslíka a vápnika. Môžete ho použiť namiesto vápna, pretože funguje oveľa rýchlejšie. Pred pridaním popola z dreva skontrolujte pH pôdy.

Prachový kúpeľ pre hydinu

Kurčatá milujú  ležať v prachovom kúpeli. Pomáha im to totiž v boji proti roztočom a voškám nachádzajúcich sa v perí. Ak im do prachu pridáte trochu popola z dreva, zvýšite tým účinok tohto kúpeľa.

Hnojivo na trávniky

Chceli by ste, aby bol váš trávnik svieži a zelený? Zvážte pridanie ľahkého prachu z popola do trávy. Potom dôkladne zalejte vodou, aby popol z dreva dôkladne vsiakol.

Pohlcovač pachov v chladničke

Páchne vaša chladnička? Namiesto jedlej sódy vložte drevený popol do misy a umiestnite ho do chladničky. Jeho schopnosť absorbovať vône by mala odstrániť všetky nepríjemné pachy.

4 domáce prírodné osviežovače vzduchu

Popol z dreva konzervuje vajcia

Ak nemáte na chate chladničku, na uchovanie vajec môžete použiť popol z dreva. Okrem neho sa dá využiť na tento účel aj vápno, varenú ryžu, hlinu alebo soľ. Vajcia sa ponoria do zmesi, až kým nemajú hrubý povlak, a tým sa predlžuje ich životnosť.

Starostlivosť o rany

Vedeli ste, že popol z chemicky neupraveného dreva má antibakteriálne účinky? Naši predkovia to dobre vedeli, preto ho v prípade núdze používali na dezinfekciu rán.  Treba ho však pred aplikáciou zmiešať s vodou.

Proti škodcom pre hospodárske zvieratá

Ak máte hospodárske zvieratá, je pravdepodobné, že zápasia s kliešťami, blchami a všami. Aby ste od nich odradili škodcov, posypte svoje hospodárske zvieratá popolom.

Odpudzovač mravcov

Chcete sa doma alebo vo vašej záhrade zbaviť mravcov? Nasypte popol z dreva všade tam, kde vytvárajú cestičky. Mravce neznášajú popol z dreva a nemôžu po ňom liezť. Preto sa radšej odsťahujú na miesta, kde túto látku nenájdu.

Predlžuje životnosť semenám

Ak máte semená vhodné na konzervovanie, vložte ich do hlineného kvetináča, ktorý potom zasypte popolom. Takto vám dlhšie vydržia.