Prečo pestovať uhorky? Odhaľte ich všestranné využitie

uhorky (1) www.nasazahradka.sk

V mnohých záhradkách práve teraz dozrievajú uhorky. Vedeli ste však, že okrem zavárania a prípravy šalátov má táto zelenina i toto úžasné využitie?

Uhorky obsahujú množstvo prospešných látok, ktoré by mali by súčasťou nášho jedálnička. Napríklad kyselinu listovú, vápnik, železo, draslík, zinok, horčík, fosfor a  vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 či vitamín C.

Práve vďaka týmto látkam skrýva v sebe táto úžasná zelenina všestranné využitie. Okrem výnimočných benefitov pre naše zdravie je i skvelým pomocníkom v domácnosti. Presvedčte sa sami.

Pomáha v boji proti slimákom

Ako bojovať proti slimákom? Pomôcť môže práve uhorka. Zloženie tejto zeleniny reaguje s hliníkom tak, že vytvára nepríjemnú vôňu pre škodcov, no človeku neprekáža. Skúste plátky nakrájanej uhorky rozmiestniť na rôzne miesta v záhrade.

Leštidlo na topánky

Možno mnohí z vás netušia, že prostredníctvom tejto zeleniny sa dajú skvele vyleštiť kožené topánky. Plátkom čerstvo rezanej uhorky prejdite cez topánky. Poskytne vám rýchly a trvanlivý lesk, ktorý nielen výborne vyzerá, ale tiež odpudzuje vodu.

Proti zahmleným zrkadlám

Uhorka zabráni zahmlievaniu zrkadiel napríklad počas sprchovania. Ak prejdete jej plátkom po obvode zrkadlovej plochy, nebude sa už rosiť.

Liek proti stresu

Vďaka uhorke sa môžete zbaviť stresu. Rozrežte ju na kúsky a dajte do vriacej vody. Tak sa uvoľnia chemické látky a živiny z uhorky, ktoré vytvoria upokojujúcu, relaxačnú arómu. Je preukázané, že takáto inhalácia znižuje u ľudí stres.

Jedlé kvety a vňať z vašej záhrady, ktoré vyhadzujeme

Odstráni zápach z úst

Keď potrebujete osviežiť dych, prekvapivo vám pomôže uhorka. Namiesto žuvačiek si vezmite plátok tejto zeleniny a pritlačte ho na podnebí úst svojim jazykom po dobu 30 sekúnd.

Zaháňa únavu a dehydratáciu

Uhorka poslúži i ako výborný životabudič. Jej plátky sú dobrým zdrojom vitamínov a sacharidov a tieto nám rýchlo dodajú energiu, ktorá môže vydržať niekoľko hodín, a zároveň vám doplní aj do tela chýbajúcu vodu.

Pomoc proti opici a bolesti hlavy

Ak ste to prehnali s alkoholom a chcete sa vyhnúť nepríjemným stavom na druhý deň či bolesti hlavy, použite uhorku. Ešte pred spaním si dajte niekoľko plátkov a ráno sa prebudíte svieži a bez bolesti hlavy. Uhorky obsahujú dostatok cukru, vitamíny B a elektrolytov na doplnenie základných živín a tým telo udržuje v rovnováhe.