Prečo sadiť karfiol? Existujú dôvody, ktoré vás presvedčia.
Karfiol, botanicky známy ako kapusta obyčajná karfiolová, je zelenina s dužnatým súkvetím, ktorá pochádza zo Stredomoria. Táto chutná a výživná plodina sa však hojne pestuje aj v našich zemepisných šírkach. Hoci karfiol nekonzumujeme pravidelne, v zimných mesiacoch by sme ho mali zaradiť do jedálneho lístka čo najčastejšie. Táto zelenina zásobí náš organizmus množstvom potrebných nutričných látok, ktoré sú pre naše zdravie nevyhnutné. Prezradíme vám ďalšie skvelé dôvody, prečo sadiť karfiol.
Nutričné hodnoty a zdravotné výhody karfiolu
Ochrana pred rakovinou
Obsah cenných látok chrániacich pred rakovinou, je ďalším dobrým dôvodom, prečo sadiť karfiol. Obsahuje totiž viaceré fytochemikálie, z ktorých sú najznámejšie sulforafan a indol-3-karbinol. Tieto látky sa dávajú do súvislosti s prevenciou niektorých druhov rakoviny, ako sú rakovina krčka maternice, prsníka, prostaty, hrubého čreva a vaječníkov. Konzumácia karfiolu a príbuznej kapustovitej zeleniny sa odporúča osobám so zvýšeným rizikom ochorenia zhubným nádorom, napríklad v prípade výskytu rakoviny v rodine alebo pôsobenia karcinogénnych vplyvov, ako sú žiarenie, tabak, alkohol a iné.
Zdroj vitamínov a minerálov
Karfiol je výborným zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje napríklad vitamín C, vitamín K, vitamíny skupiny B, ako aj minerály ako draslík, mangán a horčík. Tieto živiny podporujú tráviaci proces a celkové zdravie organizmu.
Podpora tráviaceho traktu
Karfiol pôsobí pozitívne na celý tráviaci trakt od žalúdka po slepé črevo. Je lepšie stráviteľný ako iné kapustovité rastliny, čo ho robí vhodným pre ľudí so žalúdočnými chorobami, ako sú gastritída, vredy a dyspepsia. Karfiol reguluje priechodnosť čriev, čo znamená, že ho možno použiť pri zápche, hnačke a tiež pri podráždení alebo zápale hrubého čreva.
Prečo uprednostniť karfiol pred brokolicou?
Akosi prirodzene uprednostňujeme pred karfiolom brokolicu. Je to však škoda, pretože karfiol je veľmi zdravá, výživná a chutná potravina. Okrem už spomenutých fytochemikálií obsahuje aj ďalšie látky, ktoré prispievajú k ochrane pred rakovinou a podporujú celkové zdravie. Navyše, karfiol je univerzálny v kuchyni a možno ho pripraviť na mnoho spôsobov – pečený, dusený, varený či surový v šalátoch.
Ako začať s pestovaním karfiolu?
Pestovanie karfiolu nie je zložité a môžete ho pestovať aj vo svojej záhrade. Karfiol potrebuje dostatok slnečného svetla, dobre priepustnú pôdu a pravidelnú zálievku. Sadenice môžete vysádzať na jar alebo na jeseň, pričom ideálna teplota pre rast je medzi 15 a 20 stupňami Celzia. S pravidelnou starostlivosťou a hnojením sa môžete tešiť na bohatú úrodu tejto zdravej a výživnej zeleniny. Viac o pestovaní nájdete v tomto článku:
Pestovanie karfiolu je jednoduché vďaka týmto radámKarfiol je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú zdravú a výživnú zeleninu. Jeho pestovanie je pomerne jednoduché a jeho zdravotné benefity sú nespochybniteľné. Zaradenie karfiolu do vášho jedálnička, najmä v zimných mesiacoch, môže prispieť k vášmu celkovému zdraviu a pohode. Nezabúdajte, že karfiol je nielen chutný, ale aj veľmi prospešný pre váš organizmus.