Prečo vaše okrasné stromy nekvitnú?

Prečo vaše okrasné stromy nekvitnú Zdroj foto: Depositphotos

Ak máte na záhrade dreviny, ktoré slúžia na okrasu, ale kvetov sa neviete dočkať, prezradíme vám, prečo vaše okrasné stromy nekvitnú.

Prečo vaše okrasné stromy nekvitnú

Kvitnutie okrasných stromov je pre mnohých záhradkárov a milovníkov prírody dôležitou súčasťou ich krásy a atraktivity. No niekedy sa môže stať, že stromy, ktoré by sme očakávali v plnom kvete, neponúkajú očakávanú šou farieb a vôní. Existuje niekoľko možných príčin, prečo sa môže stať, že okrasné stromy nekvitnú, a budeme sa im venovať v tomto článku.

Nedostatok slnečného svetla

Okrasné stromy väčšinou potrebujú dostatok slnečného žiarenia na to, aby mohli správne kvitnúť. Ak sú vysadené na mieste s prílišným tieňom alebo sú tienené inými stromami, ich kvitnutie môže byť oslabené alebo úplne chýba. Umiestnite preto stromy na slnečné miesta, kde budú mať prístup k dostatočnému množstvu svetla.

Ako ošetriť ovocné stromy po poškodení divokou zverov

Nedostatok živín

Ďalšou možnou príčinou je nedostatok živín. Okrasné stromy potrebujú vhodné množstvo prospešných látok na to, aby mohli kvitnúť zdravo a hojne. Ak pôda, v ktorej sú zakorenené, nie je dostatočne bohatá na živiny, môže to ovplyvniť ich kvitnutie. Riešením môže byť pravidelné hnojenie vhodnými hnojivami pre okrasné stromy, ktoré im dodávajú potrebné kvitnutie a ich podporu.

Stromy zažívajú stres

Ďalšia vec, prečo okrasné stromy nekvitnú je, že môžu byť pod stresom, a to z rôznych dôvodov. Sú to napríklad nevhodné podmienky pestovania, choroby, škodcovia, nedostatok vody alebo poškodenie koreňového systému. Tieto faktory ovplyvňujú schopnosť stromov kvitnúť. Je dôležité poskytnúť stromov vhodné podmienky a oni sa vám za to odmenia záplavou kvetov.

Vek stromu

Ďalšou možnou príčinou je vek. Niektoré druhy okrasných stromov potrebujú určitý čas na to, aby dosiahli dospelosť na kvitnutie. To znamená, že môže trvať niekoľko rokov, než sa strom dostane do obdobia, kedy začne kvitnúť. Preto je dôležité byť trpezlivý a dať stromom čas na vývoj.

Poveternostné podmienky

Extrémne teploty, mrazy, silný vietor, prílišné dažde alebo iné vonkajšie podmienky môžu takisto ovplyvniť kvitnutie stromov.

Okrem toho potrebujú niektoré druhy okrasných stromov špecifické podmienky na to, aby mohli kvitnúť. Môže ísť o určitý typ pôdy, optimálnu úroveň vlhkosti, správne pH alebo iné konkrétne podmienky. Ak tieto podmienky nie sú splnené, môže to mať za následok, že strom nezakvitne. Je preto dôležité vyhľadať informáciu o konkrétnom okrasnom strome a zabezpečiť mu prostredie pre kvitnutie.