Pripravte si doma liečivý ľubovníkový olej

Pripravte si doma liečivý ľubovníkový olej Zdroj: Pixabay.com

Ľubovníkový olej má liečivé, protizápalové, sťahujúce a regeneračné vlastnosti. Preto neváhajte a pripravte si doma liečivý olej z tejto prospešnej rastliny. 

O liečivých účinkoch ľubovníka bodkovaného sme hovorili tu. Rovnako prospešný je aj olej z tejto liečivej rastliny. Je to vynikajúci prostriedok na liečbu ekzémov, popraskaných nôh a rúk, na popáleniny, omrzliny, krvné podliatiny, odreniny a podobne. Používa sa aj ako posilňujúci masážny prostriedok, pri bolesti chrbtice či stuhnutých svaloch. Ľubovník bodkovaný má vďaka svojim výborným obsahovým látkam v ľudovom liečiteľstve hojné uplatnenie. Jeho liečivé, sťahujúce, protizápalové a regeneračné vlastnosti sa využívali už v minulosti, najmä v podobe ľubovníkového oleja. Okrem popálenín a omrzlín priaznivo účinkuje pri liečbe podráždenej, suchej a popraskanej kože. Ľubovníkový olej je tiež účinný i v prípade ľahkých kožných zápalov a  dokáže aj urýchliť hojenie pokožky a drobných rán.

Zbierame liečivé rastliny: Liek na kašeľ dúška tymianová

Pripravte si doma liečivý ľubovníkový olej

Čerstvé kvety a listy ľubovníka dáme do fľaše so širokým hrdlom a nalejeme na ne toľko oleja (olivového či slnečnicového), aby boli zakryté. Uzavretú fľašu necháme stáť pri izbovej teplote dva týždne.

Občas ju pretrasieme. Potom olej scedíme, rastliny dobre vytlačíme a olej uschováme v tmavej fľaši. Ľubovníkový olej má krásnu červenú farbu a je vhodný do domácej lekárne.