Pripravte svoj záhradný domček na ďalšiu sezónu

Zahradny domcek Zdroj: depositphotos.com

Prvé jarné dni, kedy slnko ešte nie je najostrejšie, sú ideálne pre kontrolu stavu záhradných domčekov a nábytku. Ak ste podcenili prípravu svojho domčeka na zimu, jej vplyv naň mohol mať negatívny dopad. Čo by ste mali teraz skontrolovať?

Začnite jarným upratovaním

Ešte predtým, ako sa pustíte do kontroly domčeka a jeho opráv, si v ňom urobte poriadok. Zbavte sa všetkých prebytočných vecí, ktoré vám len zaberajú priestor. Je to tiež skvelá príležitosť k údržbe záhradného náradia, prípadne jeho úplnej výmene.

Všetko vyberte a vyčistite vnútro domčeku. Odradíte tým škodcov, ktorí majú radi neudržiavané prostredie. Veci v ňom uložte tak, aby ste ich mali vždy poruke. Skúste si vytvoriť systém, ktorý vám tiež pomôže udržiavať poriadok počas celého roka.

záhradný domček
Zdroj: pexels.com

Pokračujte kontrolou interiéru

Začnite dôkladnou prehliadkou vnútra domčeku. Ak sa vám vnútri usadila vlhkosť, steny bude potrebné ošetriť tak, aby sme predišli vytváraniu plesní. Tie môžu poškodiť vaše zdravie, ale aj konštrukciu samotného domčeka. Zvýšenú pozornosť venujte zdroju vlhkosti a pokúste sa ho odstrániť. Na trhu existuje množstvo prípravkov na ošetrenie dreva, ktorými ho môžete ochrániť. 

Vplyvom vlhkosti môže trpieť aj drevená podlaha. Včasnou prevenciou sa dá zabrániť poškodeniu štruktúry dreva, ktoré by mohlo viesť k jej kompletnému znehodnoteniu. Prebrúsiť a nalakovať je predsa ľahšie ako ju celú vymieňať.

Nezabudnite tiež skontrolovať tesnenia na oknách. Naolejujte všetky pohyblivé časti, vrátane ich kľučiek. Tiež ich môžete ošetriť špeciálnym náterom na kovy, ktorým ich ochránite pred hrdzou a predĺžite tak ich životnosť.

Záhradný domčšk
Zdroj: unsplash.com

Prezrite jeho vonkajšie časti

V prvom rade obhliadnite drevené plochy. Akákoľvek zmena farby alebo odtieňa dreva môže byť predzvesť väčšieho problému. Olupovanie alebo výrazné opadávanie farby je jasný signál, že drevo treba opätovne ošetriť. Na vašej streche sa môžu nachádzať konáre a nánosy rôznych prírodných predmetov, ktoré je nutné odstrániť.

Vplyvom snehu a dažďa sa mohla poškodiť ochranná povrchová vrstva dreva a začať vsakovať vodu. Ak bývate v oblasti, kde je pravidelný silný vietor, skontrolujte pevnosť dosiek, ktoré mohli byť poškodené silným nárazom vetra alebo konára.