Recept na broskyňový pretlak: Chutná výživa

broskyňový pretlak Zdroj foto: Pixabay

Z niektorého ovocia a zeleniny alebo z ich zmesí si môžeme pripraviť pretlak, ktorý prichutíme cukrom alebo okyslíme. Tentoraz vám predstavíme skvelý broskyňový pretlak.

Pretlaky sú výživné ovocné alebo zeleninové pochúťky, ktoré môžu poslúžiť ako vynikajúci polotovar na prípravu  zmrzliny, ovocnej peny alebo rôznych nápojov. Prinášame vám recept na broskyňový pretlak.

Recept na broskyňový pretlak

Budeme potrebovať:

Na 1 kilogram (liter) pretlaku použijeme 150 až 200 g kryštálového cukru a kyselinu citrónovú či citrónovú šťavu podľa chuti.

Na tieto druhy ovocia by ste nemali zabúdať

Broskyne rôznej zrelosti a kvality umyjeme, rozpoltíme, odkôstkujeme a poškodené časti odstránime. Potom ich dusíme s nevyhnutným množstvom vody v hrnci pod pokrievkou, až kým nedosiahneme mäkkú konzistenciu. Na dosiahnutie rovnomerného varenia ovocie občas pomiešame. Pridáme cukor a trochu kyseliny citrónovej. Zmes dokonale rozmixujeme a hneď plníme do menších pohárov.

Sterilizácia

Uzatvorené poháre ukladáme do hrnca s vodou (voda by mala siahať tesne pod uzáver) a sterilizujeme pri teplote 100 °C 10 až 20 minút.

Fantastický broskyňový pretlak nielen výborne chutí, ale dodá vášmu telu aj dostatočnú dávku kvalitných vitamínov a minerálov. V lete príjemne osvieži a najmä detičky si túto fajnotu nevedia vynachváliť. Prirodzená, chutná a zdravá forma doplnenia výživných látok.

Na výrobu pretlaku sa dá použiť aj iné ovocie (napríklad marhule), postup by mal byť podobný.