Categories: Recepty a nápady

Lečo recept: Výborné a jednoduché lečo

Vyskúšajte náš overený lečo recept, ideálny na zimu a pridanie do guláša či iných jedál. Domáce lečo nezmení chuť ako kupované.

Recept na domáce lečo

Budeme potrebovať:

2 kg paradajok

2 kg paprík

Postup:

Umyté paradajky zalejeme vriacou vodou a necháme chvíľu odstáť, aby z nich šupky išli ľahšie dole. Potom ošúpeme a nakrájame na kocky. Papriku umyjeme, zbavíme jadierok a nakrájame na pásiky. Nakrájanú zeleninu môžeme trochu osoliť, ale nemusíme.

Ríbezľové víno: Ako si pripraviť doma

Do čistých pohárov vložíme najskôr paradajky (asi do menšej polovice), pritlačíme a dáme pokrájané papriky. Ak zostala šťava  z paradajok, nalejeme ju navrch pohárov. Poháre dobre uzavrieme a sterilizujeme v hrnci s dierkovanou vložkou pri teplote 90 °C asi 30 minút.

Ako podávať lečo

Lečo je jedlo, ktoré svojim bohatstvom chutí a textúr osloví každého milovníka stredoeurópskej kuchyne. Podávať lečo môžete rôznymi spôsobmi, pričom každý z nich dokáže pozdvihnúť toto jednoduché, ale lahodné jedlo na vyššiu úroveň.

Recept na tradičné lečo s klobásou podávané so zemiakmi – Zdroj foto: Depositphotos

Lečo s čerstvým vidieckym chlebom

Najtradičnejší spôsob servírovania leča je s čerstvým, vidieckym chlebom. Odporúčam vybrať si remeselný chlieb s chrumkavou kôrkou a vláčnou striedkou, ktorá dokáže absorbovať lahodnú šťavu z leča. Nakrájajte chlieb na hrubšie krajce a podávajte ho ešte teplý, aby sa chuť čerstvého pečiva harmonicky spojila s aromatickým lečom.

Lečo s voňavou jasmínovou ryžou

Pre elegantnejší zážitok odporúčam podávať lečo s voňavou jasmínovou ryžou. Jej jemná aróma a mäkká textúra nádherne dopĺňa výrazné chute papriky a paradajok v leče. Ryžu môžete uvariť na vývare pre ešte výraznejšiu chuť a potom ju ľahko premiešať s lečom, aby sa šťava rovnomerne rozložila.

Lečo s vajcom na pošírovanie

Aby ste do leča vniesli ďalšiu vrstvu krémovitosti, odporúčam pošírovať vajcia a položiť ich na vrch horúceho leča. Pošírované vajce, s jeho jemne tekutým žĺtkom, sa pri rozrezaní rozleje a vytvorí bohatú omáčku, ktorá sa spojí s lečom a chlebom alebo ryžou.

Lečo so zemiakovým purée

Zemiaky sú ďalším výborným partnerom pre lečo, obzvlášť keď ich pripravíte ako krémové purée. Kombinácia jemného, maslového zemiakového purée s pikantným lečom vytvorí harmonickú symfóniu chutí, ktorá poteší každého gurmána. Pre sofistikovanejší vzhľad môžete zemiakové purée servírovať pomocou cukrárskeho vrecka, čím vytvoríte elegantný tanierový dizajn.

Lečo s klobásou v paprikovom náleve

Lečo a klobása sú klasikou, ale ak chcete túto kombináciu povýšiť, odporúčam použiť klobásu marinovanú v paprikovom náleve. Takáto klobása pridá do leča hlbokú, dymovú arómu a korenistú pikantnosť, ktorá dokonale ladí s jemnou sladkosťou papriky a paradajok. Klobásu môžete grilovať a podávať ju na vrchu leča pre príjemný kontrast textúr.

Lečo s čerstvými domácimi cestovinami

Pre milovníkov talianskej kuchyne je skvelou alternatívou podávať lečo s čerstvými domácimi cestovinami, ako sú pappardelle alebo tagliatelle. Široké prúžky cestovín krásne zachytávajú omáčku z leča a ponúkajú nezabudnuteľný chuťový zážitok. Pridajte trochu čerstvo nastrúhaného parmezánu a lístky bazalky na dokončenie pokrmu.

Lečo ako príloha ku grilovanému mäsu

Ak lečo pripravujete ako prílohu, odporúčam ho podávať s grilovaným mäsom, ako sú jemné kuracie prsia, bravčové kotlety alebo grilovaný pstruh. Lečo svojou sviežou a kyslastou chuťou dokonale doplní šťavnaté mäso a pridá mu novú dimenziu. Na záver môžete pokrm ozdobiť čerstvými bylinkami, ako je petržlenová vňať alebo tymián.

Lečo ako samostatný hlavný chod

Pre tých, ktorí si chcú vychutnať čistotu chutí leča, odporúčam podávať ho samostatne, ale s malým kulinárskym vylepšením. Na záver varenia pridajte do leča lyžicu kvalitného kyslej smotany a nechajte ju jemne roztopiť. Toto dodá pokrmu jemný krémový nádych, ktorý sa krásne spojí s pikantnou zeleninovou zmesou.

Každý z týchto spôsobov podávania leča vám ponúka možnosť experimentovať a objavovať nové chuťové kombinácie. Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z nich, určite si vychutnáte tento kulinársky skvost plný lásky a tradície. Náš lečo recept vám poskytne dokonalý základ pre vytvorenie chutného, domáceho leča, ktoré si zamilujete.

Nely 3010

Recent Posts

Nátržník krovitý: Kvetinová krása so spektrom farieb

Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…

20 hodín ago

Záhrada po zime: Čo urobiť s rastlinami, aby sa prebudili v plnej sile? Tieto kroky nevynechajte

Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…

2 dni ago

Škodcovia v apríli: Ktorí útočia ako prví a ako sa proti nim brániť bez chémie?

Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…

3 dni ago

Pestovanie cesnaku: 7 chýb, ktoré vám môžu zničiť úrodu

Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…

4 dni ago

Slintačka a krívačka na Slovensku: Čo potrebujete vedieť o aktuálnej situácii a ochrane vašich zvierat

Slintačka a krívačka, známa aj ako FMD (Foot-and-Mouth Disease), je mimoriadne nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré…

5 dní ago

Prečo je výsev koreňovej zeleniny do hrobčekov starý trik múdrych záhradkárov

Výsev koreňovej zeleniny do nakopcovaných záhonov má svoje výhody, ktoré poznali už naši predkovia. Zistite,…

6 dní ago