Rez orgovánu: Takto docielite bohaté kvitnutie

Rez orgovánu: Takto docielite bohaté kvitnutie Zdroj foto: Depositphotos

Rez orgovánu je pre váš krík prospešný. Vďaka nemu docielite nádherné kvitnutie. Prezradíme vám, ako na to.

Odhaľte tajomstvá, ako využiť plný potenciál vášho orgovánu. Rez nie je len záhradnícka povinnosť; je to umenie, ktoré pri správnom použití vedie k bujnému a živému kvetu. Tento sprievodca vás prevedie základnými krokmi, ako na rez orgovánu.

Význam rezu orgovánu

Rezanie je dôležité pre udržanie zdravia a estetickej príťažlivosti tohto okrasného kríku. Pomáha odstraňovať odumreté alebo choré vetvy, podporuje rast a stimuluje kvitnutie. Včasný a správny rez je teda kľúčový pre váš orgován.

Pestovanie čučoriedok – TOP odrody pre bohatú úrodu

Kedy rezať orgován

Rez orgovánu si vyžaduje správne načasovanie. Treba ho orezávať počas roka dvakrát. A to:

  • každý rok na jar, keď je už dostatočne zrelý. Vek zrelosti závisí od odrody, najčastejšie to býva v treťom roku po zasadení. Vtedy je pripravený na každoročné jarné prerezávanie.
  • krík orežte ihneď po odkvitnutí na jar. Orgovány nasadzujú budúcoročné puky po tom, čo tohtoročné kvety odkvitnú, čím získate úzke okno na prerezávanie. Je to však dôležité. Ak totiž prerežete príliš neskoro v sezóne, na budúcu jar nebudete mať kvety. Ak s orezaním orgovánu počkáte do konca leta alebo na jeseň, odrežete vyvíjajúce sa púčiky a nasledujúcu jar skončíte bez kvetov.

 

Rez orgovánu: Takto docielite bohaté kvitnutie
Zdroj foto: Depositphotos

Ako správne orezať orgován

Samotný proces rezania je relatívne jednoduchý, no preto aby bol efektívny, treba vedieť nasledujúce veci:

  • Odrežte mŕtve, poškodené alebo choré konáre a tenké nové výhonky ostrými záhradníckymi nožnicami. Tie sa odstraňujú na úrovni pôdy, aby neodvádzali živiny z hlavného kríka. Takisto treba dať preč choré alebo odumreté vetve, a to kedykoľvek počas roka.
  • Odrežte nové výhonky. Zrežte končeky nových konárov tesne nad párom bočných výhonkov, aby ste podporili huňatejší rast. Vytvorte rovnováhu starých a nových kvitnúcich vetiev.
  • Snažte sa mať 10 až 12 stoniek na orgovánovom kríku, pričom každá stonka by mala mať hrúbku 2 a pol až 5 centimetrov.