Ktorá kosačka sa najlepšie postará o vašu záhradu?

ako kosiť trávnik Zdroj foto: Pavel Machu

Zvažujete kúpu novej kosačky? Neviete ktorá kosačka sa najlepšie postará o vašu záhradu? Tak tento článok je určený pre vás. 

Kosačky

Kosačiek na trávu je skutočne veľmi veľa. Záhradkári, ktorí sa rozhodujete kúpiť novú, dávajte pozor! Poznáme rôzne druhy: elektrické, bubnové, s vlastným pohonom bez motora či elektriny, akumulátorové a na benzín.

My sa dnes budeme rozprávať o benzínových a elektrických, ktoré sú v dnešnej dobe najpoužívanejšie a je ich aj na trhu najviac. Pozrieme sa aj na akumulátorové, ktorých je zatiaľ ešte pomenej a veľmi sa nepredávajú.

kosačka
Zdroj foto: Pavel Machu

Rozdiely medzi elektrickými a benzínovými (motorovými) sú výrazné. Výhoda benzínových sekačiek je v tom, že máte štvortaktný motor na benzín, nádrž na olej, takže sa nemusíte starať o elektrický kábel, ktorý je u elektrických kosačiek značná nevýhoda a je veľká šanca, že ho pri kosení seknete, pretože sa zrazu objaví pred vami. Neustále ho preto treba kontrolovať, aby ste ho „neprešli“. V takom prípade by vás mohla kosačka aj poraniť elektrickým prúdom. Výhoda elektrickej kosačky je iba nižšia cena výrobku oproti motorovej.

Výhoda niektorých motorových kosačiek spočíva v tom, že majú aj zadný pohon kôl. V takom prípade sa oplatí trochu si za ňu priplatiť, pretože sa pri kosení nenadriete a táto činnosť bude pre vás hračka. S takouto kosačkou môže bez problémov kosiť aj žena, keď muž nie je doma. Nevýhodou je, že si ňou môžete zašpiniť trávu. Z menej kvalitnej kosačky môže na trávnik kvapkať benzín. Tráva tým trpí, dusíme tým trávové živiny (tráva potom žltne) a náš trávnik je potom poškodený.

Toto nám pri elektrickej kosačke však nehrozí. Je ekologickejšia a neuniká z nej škodlivá látka, ani na trávnik, ani do vzduchu. U akumulátorových je nevýhodou to, že musíte čakať, kým sa vám vybije batéria. Takže radšej počas noci, keď spíte, kosačku nabíjajte! Aby ste ráno nezistili, že nemáte čím kosiť.

Ktorá kosačka je podľa vás najvhodnejšia, a ktorá sa najlepšie postará o vašu záhradu?  Výber je už na vás.