Táto krásna vždyzelená rastlina by mala byť základom každej záhrady. Aj tej vašej. Poradíme vám ako pestovať rozmarín.
Pestovanie rozmarínu je jednoduché, pretože ide o nenáročnú rastlinu, ktorej sa darí či už v kvetináči na terase alebo v zabudnutom kúte záhrady. Je to drevnatá trvalka, ktorá sa dobre prispôsobuje nádobám, vďaka čomu si ju môžeme dovoliť pestovať aj počas zimných mesiacov, takže z voňavých lístkov sa dá tešiť po celý rok.
Rozmarín ako bylinka na dochutenie sa hodí najmä do talianskych pokrmov, ako je pizza alebo cestoviny. No svoje uplatnenie našiel aj vo francúzskej kuchyni.
Táto teplomilná rastlina pochádza zo Stredozemného mora, preto má rada piesočnatú pôdu. Rozmarín žije dlho, až tridsať rokov a poznali ho už pred 5 000 rokmi.
Ste pripravení začať s touto nádherne voňavou bylinkou?
Jednoduchá jarná starostlivosť o trávnik, toto nezabudnúťPokiaľ ide o slnko a pôdu, pestovanie rozmarínu je podobné pestovaniu estragónu alebo šalvie.
Rozmarín má rád plné slnko, s priamym slnečným žiarením najmenej 6 hodín každý deň. Nie je to mrazuvzdorná rastlina, preto ho treba pred mrazmi chrániť.
Ideálne podmienky pre rozmarín je hlinitá piesočnatá pôda s pH medzi 6,0 – 7,0. Najdôležitejšie však je, že pôda, v ktorej má rozmarín rásť, je dobre odvodňovaná. Rozmarínu nevadí až tak neúrodná zem, ako premočená.
Oživte okrasnú záhradu vhodným rezom a starostlivosťouPestovanie rozmarínu zo semien je veľmi ťažké, lebo ťažko klíčia. Taktiež sú takto pestované rastliny menej odolné voči chorobám.
Semená rozmarínových rastlín umiestnite vo vnútri v miestnosti s teplotou okolo 21 °C. Výsev desať týždňov pred posledným mrazom vo vašej oblasti. Semená klíčia dva až tri týždne. Po vysadení semená udržujte vlhké, ale nie mokré.
Ak máte silnú materskú rastlinu, táto bylinka sa dá rozmnožiť aj odrezkami. Najvhodnejšie sú na to nové šesťcentimetrové výhonky, ktorých väčšiu polovicu umiestnite do pieskovej pôdy a kvetináč dajte na slnečné miesto.
Rozmarín udržujte mierne vlhký, ale nie mokrý.
Buďte trpezliví – tento proces môže trvať až tri mesiace, kým budú rastliny pripravené na zakorenenie.
Zber medvedieho cesnaku plus ako z neho variťSadenice alebo zakúpené rastliny môžete presadiť do záhrady po pominutí nebezpečenstva mrazu. Rozmarínu sa viac darí v teplejších oblastiach Slovenska. V tých severnejších ho treba chrániť pred mrazom a radšej ho prezimovať vo vnútri.
Rozmarín je rastlina mimoriadne odolná voči suchu, vďaka čomu je ideálna pre tých, ktorí občas zabudnú poliať svoje kvetiny.
Táto bylinka nevyžaduje nejaké zvýšené nároky na hnojenie. Stačí, keď jej pridáte trochu hnojiva na jar.
Rozmarín sa zrezáva na konci jesene alebo skoro na jar, aby ste ju omladili. Orezávajte dlhé vetvy, aby ste povzbudili rast.
Problémy pestovania rozmarínu a ich riešenia
Najlepšie na udržanie zdravej rastliny je, aby ste ju vysadili v dobre odvodnenom kvetináči alebo mieste v rámci vašej záhrady a zabezpečili veľa slnka a vzduchu.
Toto ochorenie je spôsobené organizmom, ktorý na rastlinách vytvára biely, fialový, sivý alebo hnedý povlak. Môžete tiež vidieť žlté škvrny na listoch. Zvyčajne sa objaví na jar.
Plesni sa darí vo vlhkých podmienkach, takže zalievajte rastliny ráno, aby mohli vyschnúť a rozmarín prestrihajte, aby nebol príliš hustý. Tak sa zlepší cirkulácia vzduchu.
Kvetinová záhrada na zjedenie: Vypestujte si jedlé kvetyTáto choroba sa často zamieňa s plesňou, ale sú to dve rôzne veci. Prejavuje sa bielym povlakom podobným pavučine alebo bielemu prášku na listoch. Pomáha včasný postrek proti múčnatke.
Vošky napadajú takmer každú rastlinu a rozmarín nie je výnimkou. Malý hmyz doslova vysáva život z vašich rastlín a môže byť obzvlášť škodlivý pre rozmarín, ktorý sa pestuje v interiéri alebo v skleníkoch. Takisto pomôže vhodný postrek.
Táto voňavá bylinka je skvelým spoločníkom, pretože dokáže odohnať veľa škodcov.
V blízkosti rozmarínu je vhodné pestovať:
mrkvu
fazuľu
kapustu
šalviu
brokolicu
Nepestujte rozmarín s paradajkami.
Zber rozmarínu sa realizuje odrezaním vetvičky alebo stonky. Úrodu môžete zbierať vždy, keď potrebujete, ale vždy ponechajte aspoň jednu tretinu rastliny.
Rozmarín sa najlepšie suší zavesený vo viazaničkách dole hlavou v suchej miestnosti, kde je zabezpečený dostatočný prísun vzduchu.
Vysušený rozmarín uložte do nádoby s pevne priliehajúcim vekom. Uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Vydrží šesť mesiacov.
Rozmarínové listy sa pridávajú čerstvé alebo sušené do polievok, omáčok, k zelenine a korení sa nimi zverina, baranina, údeniny, pečené ryby a mäso. Pridáva sa aj do kapusty, marinád a podobne. Po pridaní niekoľkých listov rozmarínu je jedlo stráviteľnejšie. Pozor však, ak ho užívate vnútorne vo väčších dávkach, môže byť nebezpečný, najmä pre tehotné ženy.
Spoznajte užitočné rady, ktoré sa hodia záhradkárom i milovníkom prírody. Ako odlíšiť larvy motýľov a…
Trávenie počas Vianoc dostane riadne zabrať. Našťastie príroda nám dokáže podať pomocnú ruku prostredníctvom týchto…
Najmä počas vianočných sviatkov sú najobľúbenejšou dekoráciou. Avšak pozor. Škodia vonné sviečky zdraviu a máme…
Máme pre vás tipy na netradičné vianočné recepty vhodné pre vegánov, ľudí s intoleranciou na…
Vianoce a zdravie pečene: Prečo je dôležité nezabúdať na najväčší dar? Pretože ide o jeden…
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…