Bylinky ako prírodné repelenty proti škodcom

bylinky proti škodcom zdroj foto: Pixabay.com

Určite to niektorí z vás poznajú, že veľkými pomocníkmi v boji proti škodcom sa im stali bylinky. Tu sú tipy, ktoré konkrétne  liečivé rastliny použiť , aby poslúžili ako prírodný repelent.

Bylinky, ktoré poslúžia ako prírodné repelenty proti škodcom v záhradke

Aksamietnica

Výborná rastlina, ktorá sa postará o zdravšiu úrodu v záhrade. Odpudzuje vošky, háďatká a iný hmyz

Bazalka

Vysaďte ju v blízkosti paradajok. Podporuje ich rast a odpudzuje muchy a komáre. Okrem toho má bazalka aj bohaté liečivé účinky na ľudské telo. Liečivé účinky má bazalka napríklad v rámci vnútorného využitia pri poruchách tráviaceho ústrojenstva, podpore činnosti žalúdka, bazalka tiež podporuje chuť do jedla, čistí močové cesty pri zápaloch, ale aj pri zápale močového mechúra a je vhodná aj na zmiernenie bolestí hlavy alebo zmiernenie kašľa. Pri tráviacich problémoch je vhodná aj na zmiernenie nadúvania a tvorby plynov.

Hluchavka biela

Prírodný repelent na mandelinku zemiakovú. Podobnú vlastnosť má aj chren.

Kôpor

Je to ochranca fazule pred voškami. Rovnako sa bude lepšie dariť aj mrkve a uhorkám.

Ako skombinovať záhradu pre bohatšiu úrodu

Levanduľa

Vôňa tejto bylinky odháňa muchy, vošky a mravce.

Mäta pieporná

Pri plánovaní záhrady by ste nemali zabudnúť ani na túto bylinku. Neznášajú ju totiž vošky, mravce a zemiaky po nej lepšie chutia.

Saturejka

Saturejku by sme mali posadiť vedľa kapusty. Odpudzuje mlynárika kapustového a tiež vošky a skočky. Listovej zelenine dodá lepšiu chuť

Šalvia

Priťahuje pozornosť včiel a a na druhej strane odpudzuje pásavku zemiakovú a iné škodce na strukovinách a hlúbovinách. Viac o pestovaní šalvie v domácich podmienkach sa môžete dočítať v tomto článku.