Rozmnožovanie medovky: Takto zabezpečíte jej bohatú úrodu

rozmnožovanie medovky Zdroj foto: Pixabay

Liečivé bylinky sa dajú namnožiť veľmi ľahko. Rovnako i rozmnožovanie medovky môžete realizovať jednoduchými spôsobmi. 

Medovku lekársku môžu bezpečne konzumovať deti i dospelí. Pripravuje sa z nej voňavý čaj alebo tinktúra. Pridáva sa do jedál a dodáva nádhernú vôňu olejom, mastiam a pleťovým vodám. Prečo ju mať vo svojej záhrade? Možno preto, že rozmnožovanie medovky a jej pestovanie je pomerne jednoduché.

Medovka lekárska sa dá množiť viacerými spôsobmi.

Rozmnožovanie zo semena

Semeno medovky lekárskej je možné priamo zasiať skoro na jar tak, že ho vysypete na povrch pôdy alebo ho len zľahka pokryjete pôdou, pretože táto rastlina potrebuje na klíčenie svetlo. Ak chcete, pridajte kompost, hoci táto bylina nevyžaduje žiadne zvláštne pôdne podmienky.

Semená by mali vzísť za 5 až 9 dní pri teplotách pôdy od 18 do 21 ° C.

Môžete sa tiež rozhodnúť, že si sadenice začnete pestovať v bytoch v interiéri alebo v skleníku. Treba tak však urobiť skoro na jar. Vysypte semienka na povrch pôdy do výsadbových kvetináčov a substrát udržiavajte vlhký, kým osivo nevyklíči.

Účinný sprej na bolesť hrdla? Vyrobte si z echinacey

Množenie z odrezkov

Odrezky je možné odobrať na jar alebo na jeseň. Tento spôsob je jednoduchý. Stačí, keď odrežete pár centimetrov od mäkkých vrchov výhonkov materskej rastliny. Nesmú však kvitnúť. Na jar by sa odrezky mali odobrať niekoľko centimetrov od vrchu nových výhonkov.

Odstráňte dve tretiny listov zo spodnej časti každej stonky a odštipnite konce, aby ste zabránili vädnutiu. Ďalej ponorte stonky do zakoreňovača a zasaďte ich do výsadbového substrátu zmiešaného s pieskom, aby ste udržali vlhkosť. Odrezky ihneď zalejte a chráňte ich pred priamym slnečným svetlom.

Rastliny by mali zakoreniť asi za 3 až 4 týždne. Proces zakorenenia môžete tiež urýchliť umiestnením kvetináčov nad vyhrievaciu podložku nastavenú na 20 – 23 ° C. Pred výsadbou na vonkajší záhon odrezky pomaly privykajte na podmienky vonku.

Ako rozmnožovať liečivé bylinky

Zo sadeníc zakúpených v obchode

Sadenice zasadené v črepníkoch, ktoré ste mali v interiéri, začnite asi týždeň pred výsadbou dávať na niekoľko hodín von. Môžu sa vysádzať, akonáhle je pôda na jar pripravená na spracovanie. Rastliny umiestnite do vzdialenosti 5 až 10 cm od seba a ihneď po presadení polejte.

Rozmnožovanie delením

Táto trvalka sa dá ľahko množiť aj delením. Stačí včas na jar alebo na jeseň vykopať časť rastliny aj s koreňmi a potom ju rozdeliť na menšie kúsky a opätovne zasadiť buď do kvetináčov, alebo priamo do zeme.

Pre bohatú úrodu medovku zostrihávajte

Túto bylinku môžete riediť počas celej sezóny. Pomáha to totiž udržať rast pod kontrolou a tiež zlepšuje cirkuláciu vzduchu, čo je dôležité najmä v horúcom a vlhkom počasí.

Ak chcete medovku orezávať, stačí odtrhnúť stonku tesne pri zemi a čerstvé listy okamžite použiť, alebo ich vysušiť pre neskoršie použitie. Takto sa dá orezať až tretina rastliny naraz. Dajte pozor, aby ste odstránili všetky listy, ktoré sú poškodené alebo hnedé okolo okrajov v dôsledku tepla, chladu, sucha alebo silného vetra.

Medovka lekárska dobre reaguje na orezávanie. Nabudúce sa vám odvďačí mladými výhonkami.