Rozmnožovanie orchidey a brečtanu: Niekoľko dobrých rád, ktoré sa oplatí vedieť

Rozmnožovanie orchidey a brečtanu Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Ako postupovať pri rozmnožovaní orchidey či brečtanu? Cenné rady nájdete v nasledujúcom článku na rozmnožovanie orchidey a brečtanu.

Orchidea je obľúbenou kvetinou mnohých domácností, a to aj najmä preto, že vie potešiť svojim krásnym kvetom. Rozmnožuje sa delením. Počas neho je potrebné opatrne vybrať rastlinu z črepníka, očistiť ju od substrátu a čistým nožom oddeliť mladý výhonok.

Rozmnožujeme izbové rastliny trikrát inak

V ďalšom kroku sa musia výhonku skrátiť korienky  a listy na primeranú dĺžku a zasadiť ho do priehľadného črepníka. Pre istotu reznú plochu na podzemku dezinfikujte  práškom z drevného uhlia. Orchidea tak bude menej náchylná na chorobu.

ako rozmnožovať brečtan
Zdroj foto: Pixabay.com

Brečtan sa rozmnožuje potápaním. Tento spôsob je tiež veľmi jednoduchý. Keďže táto rastlina priamo na svojich výhonkoch vytvára nové korene, stačí, ak im umožníte rásť.

Postup je nasledovný. Brečtan postavte vedľa plytkého kvetináča, v ktorom je substrát. Umiestnite ho na teplé stanovište s nepriamym slnkom. Výhonok spodnou stranou zastrčte do zeme, ale neoddeľujte ho od materskej rastliny. Dajte pozor, aby sa vám výhonok neuvoľnil, preto ho dobre pripevnite. Napríklad drôteným háčikom v tvare písmena U. Substrát udržujte vlhký, ale nemal by byť príliš mokrý.

Po zakorenení výhonku ho môžete od materskej rastliny oddeliť a zasadiť do menších kvetináčov, kde vytvoria hustý koreňový bal a po vysadení na konečné stanovište sa rýchlo ujmú.