Rozmnožovanie ovocných kríkov: Tu sú jednoduché zásady

Rozmnožovanie ovocných kríkov: Tu sú jednoduché zásady Zdroj foto: Depositphotos

Aj vy patríte k milovníkom sladkých plodov z ovocných drevín? Ak máte doma len jeden krík, namnožiť si viac môžete aj sami. Rozmnožovanie ovocných kríkov je vďaka týmto tipov celkom jednoduché. 

Ríbezle, maliny, egreše či iné ovocné kríky sú bežnou súčasťou našich záhrad. Okrem toho, že sa dajú konzumovať hneď, môžeme si z nich pripravovať chutné zaváraniny, šťavy alebo sirupy. Ak máme na záhradke málo ovocných kríkov, môžeme to sami ľahko zmeniť. Ovocné kríky sa dajú namnožiť aj v domácich podmienkach. My vám prezradíme ako. Existuje niekoľko spôsobov, ako rozmnožovanie ovocných kríkov môže byť celkom jednoduché.

Čo potrebujete vedieť skôr, ako si kúpite alebo postavíte skleník

Delením materských rastlín

Tento najstarší a najjednoduchší spôsob sa využíva najmä pri rozmnožovaní malín, ríbezlí, černíc, egrešov a liesok. Krík jednoducho rozdelíme. Avšak tento nešetrný spôsob môže oslabiť pôvodnú rastlinu.

Rozmnožovanie ovocných kríkov: Tu sú jednoduché zásady
Zdroj foto: Depositphotos

Koreňové odrezky

Pri tomto spôsobe rozmnožovania je dôležitý čas a vhodné uskladnenie. Na konci vegetácie vykopeme z koreňov najčastejšie malín, černíc alebo liesok odrezky dĺžky 80 – 100 mm a hrúbky 7 – 10 mm, ktoré musíme počas zimy dobre uskladniť. Napríklad tak, že ich dáme do piesku a uložíme do pivnice. Na jar ich vysadíme do záhonu asi 3 – 5 cm hlboko. Takisto je dôležité, ktorý koniec dáme do zeme (aby sme koreň nemali opačne). Preto si to hneď pri odbere označte.

Praktické rady, ako vypestovať černice pre bohatú úrodu

Odrezky

Tento spôsob je najčastejšie využívaný pri čiernych, červených a bielych ríbezliach a egreši. Z materského kríka odrežeme z vyzretého jednoročného výhonku drevitý odrezok. Mal by byť dlhý aspoň 20 cm a mal by mať 4-5 púčikov. Spodný koniec treba zrezať mierne šikmo pod posledným púčikom. Odrezky uskladníme v pivnici a počas skorej jari vysádzame do záhonov tak, aby aspoň dva púčiky boli nad zemou.

Potápanie

Výhonok rastliny ohneme a zakopeme tesne pred koncom do ryhy hlbokej 15 – 25 cm. Vyčnievajúci koniec treba skrátiť nad tretím púčikom. Časť, ktorá je v zemi by mala zakoreniť. Na jeseň sa môže výhon oddeliť a vykopať. Takýmto spôsobom sa dajú získať silné mladé kríky.