Rozoznáte pravý med od falošného? Včelári prezradili rozdiely

Rozoznáte pravý med od falošného? Včelári prezradili rozdiely Zdroj foto: Pexels

Mnohokrát si myslíte, že med, ktorý ste nakúpili v obchode je ten ozajstný produkt od včiel, ktorý hľadáte. Nemusí to byť vždy pravda. Rozoznáte pravý med od falošného? Podľa včelárov to zistíte podľa tohto.

Keď kupujete med, ako zistíte, či kupujete surový alebo falošný med? Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na otestovanie kvality svojho medu. Nechajte si poradiť a takto rozoznáte pravý med, ktorý má skutočne pozitívne účinky na naše zdravie.

Miesto, kde med kupujete

Už prvým signálom, či je med naozaj pravý, je miesto, kde ho kupujete. Napríklad určite máte väčšiu záruku kvality, keď si med nakúpite od miestneho včelára. Ak vám navyše umožní vidieť jeho úle s tým, že sa zaujímate o jeho včely, budete to mať potvrdené dvojnásobne.  Väčšina včelárov rada hovorí o svojich včelách a procese, ktorým prechádzajú, aby vám poskytli túto sladkú pochúťku. 

Test palcom

Ak nemáte v blízkosti včelára a musíte si kúpiť med z veľkých políc v obchode, môžete si doma spraviť test, či je naozaj pravý. Zoberte si med medzi prsty, potom bruško prsta otočte smerom k zemi. Ak med zostane v kvapke, máte na rukách pravý med. Ak med tečie, s najväčšou pravdepodobnosťou sa zmieša s kukuričným sirupom, pretože surový med je hustý a nebude tekutý.

Test ohňom

Vedeli ste, že surový med môže byť horľavý? A to z jednoduchého dôvodu. Pretože v ňom chýba voda. Ak namočíte zápalku do medu a pokúsite sa ju zapáliť, mala by začať horieť. Ak však ponoríte zápalku do falošného medu, určite nebude horieť, pretože je v ňom voda. Vďaka tomu je med tekutý a týmto spôsobom sa často riedi, aby ho bolo viac.

Kryštalizácia

Ešte stále niektorí z vás považujú kryštalizáciu medu za chybu. Opak je však pravdou. Práve kryštalizácia je známkou kvality a pravosti vášho medu. Ak vám prekáža, že je tento produkt včiel príliš hustý, ponorte ho do nádoby s teplou vodou. Nemala by byť však vriaca, aby ste nezabili dôležité látky, ktoré med obsahuje.

Úžasné výhody konzumácie pravého medu na naše zdravie

Test vodou

Ďalším testom, ktorý môžete urobiť, je vloženie kvapky medu do vody. Surový med okamžite klesne na dno, pretože je hustý. Falošný med sa rozleje vo vode a začne sa rozpúšťať. Opäť je to tak preto, lebo do produktu bola pridaná voda, aby sa zväčšilo množstvo medu.