Rýchlenie jarných kvetov: Takto vám budú kvitnúť, kedy chcete

rýchlenie jarných kvetov Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Tešiť sa z krásnych jarných kvetov  môžete aj počas zimných mesiacov. Treba však ovládať niekoľko zásad o rýchlení rastlín.

Cibuľnaté, hľuznaté a podzemkaté jarné rastliny patria medzi najobľúbenejšie, a to nielen pre svoju krásu, ktorou spestrujú záhrady v čase, keď iné rastliny ešte spia, ale aj pre svoje pomerne jednoduché pestovanie.

Ich ďalšou prednosťou je, že sa dajú rýchliť a v zime nám spríjemňujú naše domovy.

Pestovateľské triky, ktoré ocení každý záhradkár

Čo je rýchlenie jarných kvetov

Pod rýchlením kvetov rozumieme dopestovanie rôznych druhov rastlín do kvetu v čase, keď obvykle nekvitnú. Aj keď takéto kvety nájdeme v mnohých kvetinárstvach, predsa len väčšiu radosť budeme mať, ak sa nám to podarí v domácom prostredí. Tu je niekoľko tipov pre úspešné rýchlenie.

Zásady rýchlenia

Najdôležitejšou zásadou je správny výber sort, ktoré sa pre rýchlenie hodia. Na skoré rýchlenie sa používajú špeciálne preparované cibule a hľuzy. Dovážajú sa k nám väčšinou z Holandska, kde sa ich pestovaním a rýchlením zaoberajú tradične už po stáročia.

Na neskoršie rýchlenie vystačíme s normálnymi, dobre vyzretými cibuľami a hľuzami, samozrejme, musia to byť vhodné sorty. Tak napríklad niektoré sorty tulipánov sa na rýchlenie vôbec nehodia a darí sa im, len ak ich pestujeme na záhone.

Ďalej je dôležité, aby sa hľuzy a cibule až do rýchlenia dobre zakorenili. Úspech potom spočíva v udržaní optimálnej teploty, ktorá sa nesmie prekročiť.

Nabudúce si povieme, ako sa dajú rýchliť konvalinky.