Sadenie cesnaku a zimná starostlivosť o vrúbľové výhony

Sadenie cesnaku a zimná starostlivosť o vrúbľové výhony Zdroj foto: Depositphotos

Sadenie cesnaku v zimnom období: Kľúčové tipy pre bohatú úrodu.

Pre mnohých záhradkárov je cesnak (Allium sativum) neoddeliteľnou súčasťou domácej výsadby. Jeho pestovanie síce nie je náročné, ale pár overených postupov môže výrazne zvýšiť kvalitu a množstvo vašej úrody. Jednou z techník, ktorá si zaslúži pozornosť, je sadenie cesnaku v januári a odoberanie vrúbľov, o čom si povieme viac.

Prečo sadiť cesnak práve v januári?

Sadenie cesnaku v zimnom období, najmä v decembri či januári, je v strednej Európe populárnou metódou, ako dosiahnuť silné a zdravé rastliny schopné produkovať bohatú úrodu. Tento čas poskytuje cesnakovým strukom dostatok chladu, ktorý je potrebný pre ich správne zakorenenie a následný robustný rast na jar.

Lokalita a príprava pôdy

Predtým, než vysadíte cesnak, je dôležité zvoliť vhodné stanovište. Preferuje slnečné lokality s dobrou drenážou. Pôdu je vhodné tiež pripraviť – odstrániť burinu, prevzdušniť a obohatiť o kompost alebo iný organický materiál. Tým zabezpečíte, že cesnakové strúčiky budú mať dostatočnú výživu pre svoj rast.

Sadenie cesnaku a zimná starostlivosť o vrúbľové výhony
Zdroj foto: Depositphotos

Ako správne sadiť cesnak

Pri sadení rozdeľte hlávku na jednotlivé struky, ktoré treba sadiť do zeme špicatým koncom nahor. Odporúčaná hĺbka výsadby je približne 3–5 cm a medzery medzi strukmi by mali byť v rozmedzí 10–15 cm, aby mala každá rastlina dosť priestoru na rast. Nezabudnite tiež na dostatočné zalievanie po výsadbe.

Odoberanie vrúbľov ako tajomstvo veľkých hlávok

Ak chcete dosiahnuť naozaj veľké hlávky, nezabudnite na odoberanie vrúbľov alebo tiež fúzov. Ide o zatočené výhonky, ktoré vyčerpávajú rastlinu a energia sa tak nesústreďuje na tvorbu hlávok. Odoberanie vrúbľov by ste mali urobiť skoro na jar, keď sú ešte mladé a mäkké.

Huby medzi izbovými rastlinami: Neželaní hostia v kvetináči

Kedy a ako odoberať vrúble

Všímajte si svoje cesnakové rastliny a pri prvých známkach vytvárania vrúbľov ich jemne „odštipnite“ alebo odstrihnite. Pravidelne kontrolujte svoje rastliny, pretože fúzy môžu rásť pomerne rýchlo. Ich odstránením povzbudzujete rastlinu, aby viac energie investovala do tvorby hlávky, čo prináša lepšie výsledky pri zbere.

Zber a skladovanie cesnaku

Zber cesnaku najčastejšie prebieha na konci leta, keď je vňať už žltá a začína uschýnať. Skladujte ho potom na suchom a vzdušnom mieste, kde mu nehrozí plesnivenie a hnitie. Správne uskladnený cesnak vám môže vydržať až niekoľko mesiacov.