Sladké zemiaky pripravené na konzum – takto vyzerá úroda z vašej záhrady. Zdroj foto: Depositphotos
Sladké zemiaky si rýchlo získavajú obľubu aj u nás. Nečudo. Majú množstvo výhod, ktoré sa oplatí poznať a využívať.
Kedysi ich poznali len milovníci exotickej kuchyne. Dnes ich nájdete v bežných obchodoch, reštauráciách a čoraz častejšie aj v slovenských záhradách. Batáty, alebo ak chcete sladké zemiaky, si získavajú srdcia pestovateľov nielen svojou výživovou hodnotou, ale aj nenáročnosťou. A čo je na tom najlepšie? Pestovanie batátov zvládnete aj bez skleníka.
Batáty sa často považujú za tropickú plodinu, ktorá u nás nemá šancu prežiť. Opak je však pravdou. Vďaka teplejším letám a šikovným pestovateľským trikom dnes nie je problém dopestovať si krásne sladké hľuzy priamo na dvore.
Pestovanie batátov si vyžaduje len trochu plánovania a odvahy pustiť sa do niečoho nového. A keď uvidíte výsledky – mohutné, sladkasté hľuzy plné chuti – garantujeme vám, že pri klasických zemiakoch už dlho nevydržíte.
Sladké zemiaky pochádzajú z Južnej a Strednej Ameriky, kde sú bežnou súčasťou jedálnička už tisíce rokov. Ich popularita však prudko stúpa aj u nás. Prečo? Majú nízky glykemický index, sú plné vlákniny, betakaroténu, vitamínov skupiny B, a sú prirodzene bezlepkové. Navyše sú chutné, univerzálne a dajú sa pripraviť na sladko aj na slano.
Prvou výzvou býva zohnať sadbu. Batáty sa nepestujú z klasických hľúz ako zemiaky, ale zo sadeníc – výhonkov, ktoré sa dajú predpestovať aj doma. Stačí vložiť sladký zemiak (ideálne bio) do vody alebo do vlhkej zeminy a čakať, kým pustí výhonky.
Výhonky sa oddelia, keď dosiahnu dĺžku približne 15 cm, a vložia sa do vody, kde pustia korienky. Po zakorenení ich môžete vysadiť do záhrady.
Na Slovensku je ideálny čas na výsadbu koniec mája až začiatok júna, keď už nehrozia mrazy. Sladké zemiaky milujú teplo, takže čím slnečnejšie miesto im doprajete, tým lepšie. Dôležité je zabezpečiť priepustnú pôdu, ideálne s vysokým obsahom kompostu.
Tip od skúsených záhradkárov: Ak máte vyvýšený záhon alebo fóliovník, batáty sa vám odvďačia bohatšou úrodou.
Jedným z dôvodov, prečo sa pestovanie batátov stáva čoraz obľúbenejším, je ich nenáročnosť. Okrem pravidelného zavlažovania a odstraňovania buriny veľa práce nevyžadujú. Keď sa rastlina rozrastie, listy pokryjú pôdu a zabránia prerastaniu buriny samy.
Pozor: Batáty netreba prihnojovať dusíkatými hnojivami – podporili by ste listy na úkor hľúz. Ideálne sú kompost alebo organické hnojivá s vyšším obsahom draslíka.
Úroda prichádza po 90 až 120 dňoch, najčastejšie v druhej polovici septembra až začiatkom októbra. Hľuzy zberajte opatrne, aby ste ich nepoškodili. Po zbere ich nechajte niekoľko dní vysušiť na suchom a teplom mieste, aby sa na povrchu vytvorila ochranná šupka. Potom ich skladujte podobne ako zemiaky – v chladnej a tmavej miestnosti.
Ak ste si doteraz mysleli, že batáty patria len do krémovej polievky alebo ako príloha k mäsu, mýlili ste sa. Skvele chutia pečené, ako hranolky, placky, pyré, v koláčoch či dokonca v smoothies. Ich jemná sladká chuť sa hodí takmer ku všetkému.
Listy batátov sú jedlé! Mnoho ľudí o tom ani netuší, no mladé lístky sú výborné do šalátov alebo ako zelené do varenia. Takže jedna rastlina vám poskytne hneď dve úrody – listy v lete a hľuzy na jeseň.
Pestovanie batátov nie je len záhradnícka zvedavosť, ale reálna možnosť, ako si doma dopestovať výživnú a chutnú plodinu. Vďaka ich nenáročnosti a všestrannosti sa stávajú hitom aj v slovenských záhradách. Ak hľadáte niečo nové, čo vás bude baviť a zároveň obohatí váš jedálniček, sladké zemiaky sú tou správnou voľbou.
Chystáte sa ich vyskúšať aj vy?
V súčasnosti rastie trend používať viac ekologické hnojivá. Sú rovnako účinné ako tie chemické? Poďme si…
Poradíme vám, ako sa starať o zamiokulkas. Táto nenáročná rastlina predsa len potrebuje niekoľko vecí,…
Ak sa vám stalo, že ste sa tešili na sladké čerešne zo svojej záhrady, no…
Pestovanie jahôd je obľúbenou činnosťou mnohých záhradkárov. Prinášame vám cenné tipy, ako sa tešiť z bohatej…
Zistite, ako sa zbaviť slimákov v záhrade pomocou overených tipov od skúsených záhradkárov. Prírodné riešenia,…
Nevyhadzujte trávu po kosení! Váš trávnik a záhrada ju potrebuje viac, než si myslíte. Zistite,…