Späť ku koreňom. Vytvorte si v záhrade štýlové ohnisko

ohnisko zdroj: pixabay.com

Od dávnych čias sa ľudia stretávali pri ohni. Symbolizoval pocit bezpečia, pri ohni ľudia spoločne jedli a trávili čas. Dnes sú trendom predovšetkým grily. Sú moderné, praktické, bezpečné. No možno prichádza čas vrátiť sa ku koreňom – vytvoriť si v záhrade štýlové ohnisko.

Chladný večer. Sedíte s pohárom kvalitného vínka pri ohni a užívate si romantický pohľad. Uznajte, tlejúce uhlíky v grile sa romantike a vznešenosti horiaceho ohňa nevyrovnajú. Zvuk praskajúceho dreva je nenahraditeľný. Ohniská sa postupne začínajú vracať do módy a tešia sa čoraz väčšej obľube.

Mobilné alebo stabilné

Je na vás, či si záhradné ohnisko vytvoríte svojpomocne, alebo si zakúpite hotové. V ponuke sú rôzne štýly a typy, ktoré sa hodia do všetkých záhrady – menších, aj tých väčších. Obľube sa tešia najmä mobilné, teda prenosné ohniská, ktoré si môžete v záhrade umiestňovať rôzne podľa potreby a situácie. Niekto zas preferuje stabilné ohnisko.

ohnisko
zdroj: pixabay.com

Umiestnenie ohniska

Umiestnenie ohniska v záhrade je kľúčové. Z bezpečnostných dôvodov by nemalo byť príliš blízko budov alebo rastlín. Vytvorte si na ohnisko a sedenie dostatočný priestor, aspoň 4 metre, aby ste sa s rodinou či priateľmi pri posedení pri ohni cítili bezpečne aj komfortne. V blízkosti ohniska by nemali byť horľavé predmety a výborné je mať na blízku zdroj vody. Umiestnite ohnisko ideálne v bezveternej zóne, resp. na miesto, ktoré je najmenej veterné. Určite nechcete, aby vám posedenie pri ohni kazil štipľavý dym v tvári.

VIDEO: Postup, ako si vyrobiť ohnisko

Rôzne štýly aj materiály

Kamenné bloky, tehla či kované dizajnové kúsky. V dnešnej dobe zoženiete na pohľad krásne typy ohnísk, ktoré sú zároveň aj praktické a bezpečné. Výber je len na vás. Pozornosť venujte aj kvalitnému sedeniu pri ohnisku. V prípade, že si na ohnisku plánujete variť napríklad guláš v kotlíku, zabezpečte si príslušenstvo, aby ste kotlík mali kam zavesiť.

 

Užite si romantické a pohodové posedenia s rodinou či priateľmi pri ohni naplno. Fantázii sa medze nekladú.