Jačmeň: Spoznajte benefity známe už 1000 rokov

jačmeň Jačmeň ľudstvo pozná už tisíc rokov. Zdroj foto: Pixabay.com

Táto obilnina už tisíce rokov sprevádza ľudstvo. Jačmeň bol považovaný za posvätný dar Boha a v minulosti za akceptované obchodné platidlo.

Životodarná obilnina, ktorá je tu s nami už tisíce rokov. Jačmeň. Za ten čas, čo ho ľudstvo pozná, nadobudol širokospektrálne využitie – od účinného lieku, cez posilňujúci prostriedok, až po plnohodnotnú stravu. Na základe mnohých výskumov sa jačmeň zaradil medzi najhodnotnejšie obilniny. Odkiaľ sa vlastne vzal?

Pátranie po domovine

Vedci a archeológovia sa doteraz nezhodli, odkiaľ vlastne pochádza. Pri pátraní po pôvodnej domovine boli preskúmané mnohé oblasti. Niektorí sa domnievajú, že táto obilnina sa pestovala na kedysi nepúštnej Sahare. Ďalším miestom bol Tibet, kde sa jačmeňu darilo napriek vysokej nadmorskej výške. Niektoré indície zas naznačujú, že jeho domovom je severovýchodná Afrika a západná Ázia.

Nechtíkový olej pri zápaloch kože

Jačmeň ukrýva bohatstvo

Obrovský potenciál tejto obilniny potvrdil japonský lekár Yosihide Hagiwara. Vďaka vyše dvadsaťročnému výskumu jačmeňa zistil, že jačmenné lístky o veľkosti 20 až 35 centimetrov sú bohatým zdrojom mnohých zlúčenín v prirodzenej forme, z ktorých dokáže profitovať ľudský organizmus. V jačmeni objavil vitamíny B, C, E, minerálne látky (horčík, vápnik, zinok, železo), bielkoviny, vlákninu, škrob a vysoký obsah chlorofylu, spôsobený sýto zelenou farbou jačmenných lístkov.

Skvelý detoxikant

Na naštartovanie detoxikačnej kúry sa často využívajú zelené potraviny. Patrí k nim aj mladý (zelený) jačmeň. A práve jedinečné spojenie minerálov, vitamínov, esenciálnych aminokyselín a enzýmov dokáže z ľudského organizmu vylúčiť toxíny zaťažujúce mnohé dôležité orgány. Takisto znižuje prekyslenie vnútorného prostredia a optimalizuje acidobázickú rovnováhu.

Zbierame liečivé rastliny: Repík lekársky nielen proti chrípke

Krásne vlasy a pevné nechty

Okrem detoxikácie pomáha jačmeň pri obnove väzivových tkanív, vlasov i nechtov. Znižuje tiež hladinu cholesterolu, eliminuje vírusy a podporuje zmyslové vnímanie.

Jačmeň: viete o ňom všetko?

Jačmenná tráva obsahuje 18 aminokyselín (vrátane 8 esenciálnych), ktoré si telo nevie vyrobiť samo.

Zelený jačmeň je zásobárňou dvadsiatich aktívnych enzýmov fungujúcich ako katalyzátor takmer všetkých chemických procesov v tele.

Pomletý mladý jačmeň spomaľuje bunkové starnutie a je vhodnou súčasťou redukčných diét.

Obsahuje sedemkrát viac vápnika ako kravské mlieko.