Ako správne pochopiť symboly na obaloch osiva?

symboly na obaloch osiva Zdroj foto: Pavel Machu

Čo znamenajú symboly na vreckách s osivom? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Rozhodli ste sa vysadiť si vlastnú zeleninu, aby ste už nemuseli kupovať plodiny plné chémie, ale nabité pravými, kvalitnými vitamínmi, ktoré vaše telo potrebuje? S našimi radami sa vám to podarí.

Nie je to také jednoduché, ako sa zdá. Kúpite si balíček semienok na jarnú výsadbu a myslíte si, že z toho bude úroda. Omyl. Je to beh na dlhú trať.

Ako správne pochopiť symboly na obaloch osiva?

Keď si kúpite semienka, poriadne si prečítajte, čo vám výrobca alebo predajca odporúča na obale. Keď si semienka kupujete priamo v záhradníctve, nebojte sa spýtať priamo v predajni. K dosiahnutiu parádnej, chutnej cibuľky treba vynikajúci začiatok, a tým je upravená pôda. Viete však, akú má mať správnu teplotu pre zasadenie semienok mrkvy alebo cibule?

pestovanie zeleniny
Zdroj foto: Pavel Machu

Najhodnotnejšie sú preto symboly priamo na obale, z ktorých sa dozviete aj nasledovné:

  • Akú správnu teplotu má mať na začiatku výsadba
  • Označí vám mesiac, kedy sadiť
  • Vzdialenosť sadeničiek od seba, keď ich vsádzate do zeme
  • Ideálny mesiac, kedy vašu úrodu začať vyťahovať z pôdy

Čo z toho plynie?
Vždy si poriadne preštudujte návod. Nebojte sa opýtať. Sadenie semienok nie je iba o tom hodiť ich rýchlo do zeme. Potrebujete dodržať určité zásady, ktoré vedú k úspechu.

Určite stojí za to si pri kupovaní osiva dať pár minút času navyše a dôkladne si preštudovať symboly na obaloch, aby ste nespravili zbytočne chybu, ktorú môžete neskôr stokrát oľutovať.