Zdroj foto: Depositphotos
Starostlivosť o izbové rastliny v zime je trochu odlišná ako počas jari a letných mesiacov. Prichystali sme pre vás dôležité zásady, ktoré pomôžu vašim rastlinám rásť do krásy.
Rast rastlín v interiéri sa v zimných mesiacoch spomaľuje. Preto tejto skutočnosti treba prispôsobiť aj starostlivosť o ne. Menej slnečného svetla spôsobuje mnoho zmien. Ak ich budeme rešpektovať, naše rastliny sa nám odvďačia svojou krásou. Starostlivosť o izbové rastliny v zime sa líši v zalievaní, hnojení a v ďalších veciach. Viac je uvedené v nasledujúcich radkoch.
Pokiaľ nebudeme v miestnostiach udržiavať teploty podobné tropickým horúčavám, pôda nebude tak rýchlo vysychať. Korene preto v zime spotrebujú menej vody. Napríklad počas leta izbové rastliny zalievame každých 7 dní. Počas zimy postačí 10 – 21 dní v závislosti od druhu rastliny, veľkosti kvetináčov, svetelných podmienok, stupňa vlhkosti, zloženia pôdy a teploty vonkajšieho prostredia.
Postačí, keď pestovaným rastlinám doprajeme počas zimy zhruba o 25 % menej vody.
Izbové rastliny v zimnom období odpočívajú a šok spôsobený ľadovou vodou by im mohol ublížiť.
Pri polievaní rastlín v zime by sme ich nemali preliať a ponechať veľa vody v spodnej miske. Korene by mohli odhniť.
Zimné mesiace sú tmavšie a dni kratšie. Ak sa nazdávame, že rastliny nedostávajú svetlo, ktoré potrebujú, presuňme ich na iné miesto, kde získajú viac slnečných lúčov. Rastliny by sme však nemali opierať o studené okenné sklo, kde by im prievan a teplotný šok mohol škodiť.
Ak zdroj svetla prichádza z jednej strany, potom je potrebné izbové rastliny otáčať aj v zime.
Keďže izbové rastliny v tomto čase odpočívajú a prechádzajú do režimu spánku alebo polospánku, hnojiť nepotrebujú. S dodaním živín treba počkať, keď sa počasie oteplí a dni sa predĺžia.
Presuňme svoje rastliny ďalej od akýchkoľvek vykurovacích telies, držme ich mimo stojacich ohrievačov a neumiestňujme ich hneď vedľa fungujúcich krbov.
Ak máme nejaké rastliny v blízkosti dverí, ktoré sa pravidelne otvárajú, premiestnime ich. Rovnako tiež pozor na chladný prievan. To platí aj pre okná.
Ako môže ekologický chov domácich zvierat znížiť ekologickú stopu vášho maznáčika? Objavte 5 jednoduchých pravidiel…
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…
Záhrada po zime si vyžaduje vašu pomoc. No nie všetkým rastlinám urobí dobre jarné upratovanie…
Jar je v plnom prúde, ale v záhrade nie ste sami. Ktorí škodcovia v apríli môžu ohroziť…
Pestovanie cesnaku sa môže na prvý pohľad zdať ako jedna z najjednoduchších činností v záhrade.…