Z jednej rastliny môžete získať množstvo ďalších. Takto jednoducho si rozmnožíte zamiokulkas.
Zamiokulkas je obľúbená rastlina a môžu si ju dovoliť pestovať aj začiatočníci. Ďalšou výhodou tejto izbovej rastliny je, že bude prosperovať i v čiastočnom tieni. Takto jednoducho si rozmnožíte zamiokulkas.
5 krokov, ako rozmnožiť zamiokulkas
Z jednej rastliny sa dá získať viacero ďalších. Zakorenenie listových odrezkov však trvá i niekoľko mesiacov, preto musíte byť trpezliví a dať rastline čas. To, že sa kvet ujal zistíte tak, že najskôr sa začnú tvoriť drobné hľuzy, z nich potom budú vyrastať korienky a až následne nové lístky.
Prvý krok
Ak chcete rozmnožovať listovými odrezkami, budete na to potrebovať čo najväčší jednoduchý list, ktorý získate zo spodnej alebo strednej časti dobre vyvinutého rebrovitého listu. Mnohokrát si ho zamieňame za výhonok či stonku.
Druhý krok
V ďalšom kroku list opatrne odtrhnite. Je to lepšie, ako ho odrezať alebo odstrihnúť, lebo takto by pomalšie zakorenil.
Tretí krok
Na zasadenie treba použiť substrát s jemnou štruktúrou určený na vysievanie a rozmnožovanie. Je dobré, aby bol obohatený o stimulátor zakoreňovania. Substrátom naplňte malé kvetináče alebo iné nízke nádoby.
Štvrtý krok
Pre lepšie zakorenenie môžete krátke stonky listov v spodnej časti navlhčiť a aplikovať na ne práškový stabilizátor zakoreňovania. Potom ich zastrčte do substrátu približne 1,5 až 2 cm hlboko.
Rozmnožovanie medovky: Takto zabezpečíte jej bohatú úroduPiaty krok
V poslednom kroku substrát okolo listových odrezkov zľahka pritlačte a rastlinu polejte odstátou vodou. Zamiokulkas dajte na svetlé miesto. Počas zimných mesiacov môžete i priamo na okenný parapet, ale tak, aby pôdu v kvetináči nadmerne nevysušovalo sálavé teplo z tepelného zdroja.
Aby vám zamiokulkas prosperoval
Na záver máme pre vás niekoľko osvedčených tipov, ktoré pomôžu k lepšiemu rastu tejto obľúbenej izbovej rastliny.
- Zamiokulkas je potrebné zalievať až vtedy, keď substrát celkom vyschne. Je to preto, že mu škodí viac preliatie ako sucho.
- Rastlinu môžete raz mesačne osprchovať vlažnou vodou, aby ste z listov zmyli prípadný prach.
- Zamiokulkas má radšej ľahký priepustný substrát a nádobu s odtokovými otvormi.