Závesná záhrada vo vašom byte: Takto ľahko sa to dá!

Závesná záhrada vo vašom byte: Takto ľahko sa to dá! Zdroj foto: Depositphotos

Nemáte dostatok priestoru na vytvorenie záhrady alebo chcete mať zeleň na dosah? Závesná záhrada vo vašom byte nemusí byť len snom. Poradíme vám ako na to.

Nie každý z nás si môže dovoliť mať záhradu, na ktorej si môže dopestovať zeleninu či ovocie podľa vlastného výberu. Patríte k nim? Nezúfajte. Máme pre vás dobré správy. Nemusíte mať vlastný pozemok na to, aby ste mohli každý rok zbierať úrodu. Závesná záhrada vo vašom byte, alebo teda skôr balkóne či priestrannej terase a predsieni môže byť skvelým nápadom. Tu je niekoľko bodov, ktoré potrebujete splniť.

Záhrada pre chorých: Ako sprístupniť pestovanie, časť II.

1. Pevný vešiak

To je pre závesnú záhradu najdôležitejšie, lebo ak to podceníte, môže sa naša záhrada veľmi ľahko zničiť.

2. Primerané svetlo

Niektoré plodiny, ako paradajky a papriky, milujú slnečné svetlo, zatiaľ čo niektorá zelenina, ako hrášok alebo šalát, obľubuje chladnejšie miesto, preto pre našu záhradku by sme mali nájsť vhodné miesto. Zvážte tiež, v ktoré ročné obdobie sa rozhodnete zriadiť vašu visiacu zelenú oázu.

Závesná záhrada vo vašom byte: Takto ľahko sa to dá!
Zdroj foto: Depositphotos

3. Zvoľte vhodnú veľkosť kvetináčov

Najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť pri pestovaní záhrady v závesných košoch je výber zlej veľkosti. Každá plodina bude potrebovať kvetináč, ktorý je veľký aspoň 4 litre. Ak sa rozhodnete pestovať väčšie plodiny, mali by ste mať ešte hlbší hrniec.

4. Výber vhodnej pôdy

Ako pri každej záhrade, pôda je veľmi dôležitá. Uistite sa, že ste kúpili alebo zamiešali správnu zmes zeme pre konkrétny druh rastliny.  Pôda by mala mať všetky potrebné živiny, ktorá pestovaná zelenina potrebuje.

5. Odvodnenie

Tento krok je takisto veľmi dôležitý. Totiž, ak nedáte na spodok drenáž, ktorá bude zachytávať prebytočnú vodu, vaše rastliny vám môžu začať v závesnom kvetináči hniť.

6. Rastliny potrebujú vodu

Zalievanie plodín je dôležité pri každom type záhrady. Je vhodnejšie zalievať rastliny dôkladne za pár dní ako len povrchne a každý deň. Nezabudnite pravidelne kontrolovať pôdu, pretože tam, kde je jej menej, rastliny rýchlejšie vysychajú.

7. Hnojenie je dôležité

Keďže vaša visiaca záhrada má obmedzené množstvo živín, určite nezabúdajte pridať do zálievky aj hnojivo.

8. Rastlinu pretrhávajte

O vašu záhradku sa nezabúdajte starať a zbavovať ju odumretých častí alebo nezdravých listov.

9. Čas zberu

Nezabudnite si podľa potreby pozbierať vašu úrodu . Pravidelným odstraňovaním dozretých plodov povzbudzujete rastlinu, aby ich produkovala ešte viac.

10. Výber správnej zeleniny alebo ovocia

Nie všetky druhy rastlín sú vhodné pre pestovanie v takomto type záhrady.

V ďalšom článku vám prezradíme, čo sadiť a nesadiť v závesnej záhradke.