Aký je rozdiel medzi pôdou a substrátom

rozdiel medzi pôdou a substrátom Zdroj foto: Pixabay

Možno sa vám to na prvý pohľad môže zdať, že ide o rovnaký pojem. Existujú však rozdiely medzi pôdou a substrátom, ktoré by mal poznať každý záhradkár.

Čo je lepšie? Pôda alebo substrát? A je vôbec medzi nimi rozdiel? Určite áno a každý pestovateľ ho pozná, alebo by mal poznať. Tu sú špecifiká substrátu a pôdy

Čo je to pôda

Pôda je vrchná vrstva zemského povrchu, ktorá vznikala tisícky rokov rozkladom organickej hmoty. Skladá sa z organickej a anorganickej časti a má rôznu štruktúru, ktorá závisí od oblastí. Pôda môže byť ílovitá, piesočnatá, humusovitá, kamenistá, čierna alebo sfarbená do hnedočervena. To všetko závisí od jej zloženia.

Výhody a nevýhody chovu kohúta

Pôda je zdrojom živín pre naše rastliny. Teda najmä jej organická zložka, ktorá okrem živín zlepšuje priechodnosť pôdy pre korene a zvyšuje schopnosť zadržiavať vodu. Najlepším zdrojom organickej zložky býval maštaľný hnoj. V súčasnosti ho nahradil rozložený kompost alebo granulované hnojivo.

Ako udržať dobrú kvalitu pôdy

O pôdu vo vašej záhrade sa treba starať. Ak sa teda chcete tešiť z bohatej úrody, kvalitu pôdy pomôžu zlepšiť  nasledujúce zásady:

priame organické hnojenie maštaľným hnojom,

– rozumná kultivácia,

– striedanie plodín v záhrade,

– na zimu vysiať vegetačný porast, ktorý nielenže zlepší kvalitu organickej zložky, ale pomôže udržať vodu v pôde.

Čo je to substrát

Na rozdiel od pôdy vzniká umelým vytvorením. Rovnako má svoju štruktúru, čiže  rôzny pomer anorganickej a organickej časti. Ten je však presne namiešaný podľa účelu použitia.

Aké druhy ihličnanov poznáme?

Substrát slúži najmä na pestovanie rastlín v nádobách.  Preto by mal spĺňať požadované vlastnosti a nároky na živiny počas celého jej života. Kvalitný substrát môže nahradiť vrstvu pôdy, ale opačne to neplatí. Ani tá najkvalitnejšia pôda nemôže nahradiť substrát, preto pri pestovaní izbových rastlín a rastlín v kvetináčoch zvoľte radšej tento typ zeme.

Výhody substrátu

– Sterilita. Substrát by nemal obsahovať semená burín ako pôda.

– Substrát je až dvakrát ľahší ako pôda.

– Lepšie zadržiava vodu.

– Lepšie prevzdušňuje.