Zaujíma vás, čo zahŕňa starostlivosť o jahody v zime? Poďte si s nami overiť, či sa o ne staráte správne a či nerobíte zbytočné chyby.
Keď sa začne počasie ochladzovať a zima sa blíži, záhradkári často premýšľajú, ako svoje rastliny ochrániť pred chladom. Jahody, obľúbená letná pochúťka, vyžadujú osobitnú starostlivosť, aby prežili zimné mesiace a na jar opäť rozkvitli do bohatých plodov. Ale čo presne jahody potrebujú, aby zvládli zimu? Je ochrana pred mrazom skutočne potrebná? Tento článok vás prevedie krok za krokom starostlivosťou o jahody v zime a vysvetlenie, prečo je práve zimná ochrana kľúčová.
Jahody sú vytrvalé rastliny, ktoré dokážu prežiť aj zimu. Napriek tomu sú mínusové teploty, najmä na začiatku a konci zimy, pre ne rizikové. Najväčšou hrozbou je premŕzanie pôdy a koreňového systému. Zimná ochrana zabezpečuje, že rastliny nebudú vystavené náhlym zmenám teplôt.
S prípravou na zimu treba začať už na jeseň, keď teploty klesnú, ale ešte nie sú mrazy. Po poslednom zbere koncom leta alebo začiatkom jesene odstráňte všetky suché listy a prebytočné výhonky. Rastliny tak budú mať priestor na vytvorenie nových výhonkov a budú menej náchylné na plesňové ochorenia.
Zaujímavé je, že jahody pred zimou potrebujú dostatočnú vlhkosť. Suchá pôda býva totiž náchylnejšia na premŕzanie, preto zabezpečte, aby bola pôda pred prvým mrazom mierne vlhká. Zalievať treba však opatrne – nie príliš veľa, aby nedošlo k premočeniu, čo by mohlo spôsobiť hnilobu.
Odstránenie suchých listov a buriny – Tento krok pomáha predchádzať šíreniu chorôb a škodcov, ktorí by mohli prežiť zimu pod ochranou suchých listov.
Prekyprenie pôdy okolo koreňov – Jemným prekyprením pôdy okolo koreňov môžete zlepšiť jej prevzdušnenie a umožníte tak tiež koreňom lepšie prijať živiny. Pozor, aby ste korene nepoškodili!
Pridanie vrstvy kompostu alebo hnoja – Vrstva kompostu dodá jahodám potrebné živiny, ktoré im pomôžu prežiť chladnejšie obdobie. Taktiež zlepšuje štruktúru pôdy a pôsobí ako prirodzená izolácia.
Mulčovanie – mulčovanie je výbornou možnosťou ochrany jahôd pred mrazom. Vrstva slamy, sena alebo aj suchého lístia udržia stabilnú teplotu pôdy. Mulč chráni pred extrémnym ochladením a zároveň napomáha tomu, že pôda úplne nepremrzne.
Mulčovanie je najvhodnejšia technika, ale výber materiálu závisí od vašich preferencií a dostupnosti:
Slama alebo seno – ideálne sú suché, čisté materiály, ktoré majú dobrú izolačnú schopnosť a zamedzujú premŕzaniu.
Listy – Môžu byť lacným a dostupným riešením, avšak uistite sa, že nie sú napadnuté chorobami.
Textílie na ochranu rastlín – Ak žijete v oblasti s extrémnymi zimami, môžete použiť záhradnícke textílie, ktoré priamo prekryjú jahodníky a poskytnú im dodatočnú izoláciu.
Mulčovanie nielen chráni jahody pred mrazom, ale postará sa aj udržiavanie vlahy a spomalí rast burín v okolí jahôd. Ak použijete organický materiál, ten sa časom rozloží a obohatí postupne pôdu o ďalšie živiny.
Neskoré odstránenie dôležitého mulču – Na jar treba mulč odstrániť včas, aby jahody mohli prijať slnečné svetlo a teplo, ktoré ich stimuluje k rastu.
Prehnojenie pred zimou – Príliš veľa hnojiva pred zimou môže stimulovať rast nových výhonkov, ktoré sú náchylnejšie na mráz. Hnojiť preto opatrne a skôr sa zamerať na organické látky.
Nedostatočná ochrana pred hlodavcami – Niektoré druhy mulču, ako seno či slama, môžu prilákať hlodavce. Ak máte v záhrade problém s myšami alebo inými škodcami, radšej použite textílie alebo iné spôsoby ochrany.
Ak ste svoje jahody zazimovali správne, mali by byť pripravené na jarné oživenie. V prvých teplých dňoch odstráňte mulč a skontrolujte, či korene nevykazujú známky poškodenia. Jahody by sa mali rýchlo spamätať a začať vytvárať nové výhonky.
Zimná ochrana je dôležitou súčasťou pestovania jahôd, ktorá vám umožní zabezpečiť, že vaše rastliny prežijú chladné mesiace a budú silné a pripravené na ďalšiu sezónu. Nezabúdajte na:
Starostlivosť o jahody v zime nemusí byť komplikovaná, stačí sa riadiť týmito radami a vaše jahody sa vám na jar odvďačia svojou krásou a hojnou úrodou.
Únava je vaša stála spoločníčka? Prírodné riešenie je bližšie, ako si myslíte. Predstavujeme vám bylinkové…
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. …
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…