Previsnuté jahody, tipy na ich úspešné pestovanie

Previsnuté jahody, tipy na ich úspešné pestovanie Zdroj foto: Depositphotos

Jahody patria k najobľúbenejšiemu drobnému ovociu u nás. Pre tých, ktorí nemajú záhradu, ale majú balkón či väčšiu terasu, je tu vynikajúce riešenie dopestovať si vlastné jahody. Najvhodnejšie sú previsnuté jahody.

Previsnuté jahody sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch alebo kontajneroch na balkónoch a terasách. K najznámejším súčasným odrodám patria francúzska Mara de Bois a Maranell vhodná do kvetináčov. Obe odrody vytvárajú dlhé šľahúne, na ktorých prinášajú úrodu počas celého roka.

Výber a príprava sadeníc

Pre úspešné pestovanie a bohatú úrodu je dôležité použiť hnojivo, ktoré dokáže uvoľňovať živiny až pol roka. Pred výsadbou sadenice na hodinu namočte do vody a korene skráťte asi o štvrtinu dĺžky. Voľnokorenné sadenice vysádzame už od marca až do júna. Po výsadbe je nevyhnutné sadenice výdatne zaliať vodou, aby sa dobre ujali.

Ako bolo spomenuté vyššie, pre bohatú úrodu a zdravé rastliny je potrebné pravidelné hnojenie. Šľahúne odrežte za treťou odnožou, čím podporíte tvorbu nových plodov. Na zimu ich skráťte úplne a závesný kontajner alebo kvetináč zapustite do zeme v záhrade alebo väčšieho kontajnera na terase.

Urobte si miniskalku v meste: Praktický manuál, ako na to

Zalievanie

Previsnuté jahody potrebujú pravidelné zalievanie, najmä v suchých obdobiach. Pôda by mala byť stále vlhká, ale nie premokrená. Dôležité je, aby voda dobre odtekala, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov.

Úroda a zber

Previslé odrody sú veľmi obľúbené u záhradkárov. Hlavná úroda je v júni, onedlho po odrodení opäť kvitnú a prinášajú ďalšiu úrodu koncom augusta a v septembri. Na ploche piatich štvorcových metrov môžete zozbierať až 10 kilogramov jahôd. Priesady veľmi rýchlo rastú a úrodu budete zbierať už tento rok.

Najznámejšie odrody

K najznámejším odrodám previsnutých jahôd patria najmä francúzske krížence Korona, Ostara a Gento. Sú ideálne na pestovanie v kvetináčoch a kontajneroch na balkónoch a terasách. Darí sa im najmä na veľmi slnečných miestach.

Výsadba

Vysádzať sa dajú kedykoľvek v roku, samozrejme, za predpokladu, že majú na to vhodné klimatické podmienky. Optimálne je to však od júla do konca septembra a na jar od polovice apríla.

Previsnuté jahody sú skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú pestovať jahody na balkóne alebo terase. Pri správnej starostlivosti a dodržaní uvedených tipov si môžete užívať bohatú úrodu sladkých a chutných jahôd po celý rok. Tak neváhajte a pustite sa do pestovania týchto lahodných plodov aj vy!