Starostlivosť o krásnu orchideu phalaenopsis, takto zakvitne

Starostlivosť o krásnu orchideu phalaenopsis, takto vám zakvitne Zdroj foto: Depositphotos

Niektoré izbové kvety patria medzi náročnejšie. Starostlivosť o krásnu orchideu však môže byť jednoduchá, len treba poznať niekoľko zásad. 

Orchidea phalaenopsis je nádherná izbová rastlina, ktorá sa vám pri správnom pestovaní odvďačí množstvom pekných kvetov. Starostlivosť o krásnu orchideu nie je taká náročná, ako si možno myslíte. Najmä vďaka nasledujúcim tipom.

Orchidea potrebuje správne svetlo

Orchidea Phalaenopsis potrebuje čo najjasnejšie svetlo, no nie zase horúce priame slnko. V okne orientovanom na juh alebo západ sa môžu tieto kvety rýchlo spáliť. Najmä v lete. V tmavších zimných mesiacoch orchideu však budete musieť presťahovať, aby získala viac svetla, ktoré potrebuje. Ideálnym prostredím je napríklad skleník so zabieleným sklom, aby neprepúšťalo priame slnečné lúče.Bude sa jej tiež dariť na parapete okna orientovanom na sever alebo východ.

Ako a prečo čistiť izbové rastliny, tu sú dôležité zásady

Ideálna teplota pre vašu orchideu

Orchidei sa nebude dariť blízko klimatizácie a tepelného zdroja a tiež v chladnom či studenom prievane. Tieto rastliny majú tiež rady, ak je počas noci teplota chladnejšia. Ideálna teplota pre orchideu phalaenopsis je 15 až 24 °C.

Polievanie orchideí

Keďže orchidea phalaenopsis neznáša premočenie, stačí ju polievať raz za sedem až desať dní. Vtedy, keď substrát preschne, ponorte nádobu s rastlinou do mäkkej dažďovej vody aspoň na hodinu. Potom orchideu vyberte, nechajte odtiecť prebytočnú vodu a vráťte na miesto.

Mach alebo kôra

Orchidey pestované v kôre vyschnú rýchlejšie ako tie v machu, ktorý skutočne zadržiava vodu. Ak vaša kráska rastie v kôre, mali by ste ju zalievať každých 7-10 dní. Ak rastie v machu, zalievajte ju každých 14-21 dní.

Presádzanie

Orchideu treba presádzať po odkvitnutí a približne po roku, keď substrát stratí svoju vzdušnosť. Základnou zložkou zeminy pre tento izbový kvet by mala byť rašelina. Obľubujú vzdušné a ľahké pôdy.

Správne hnojenie orchideí

Keďže orchidey nerastú v pôde, alebo vo veľmi priepustnom substráte, ktorý nemá dostatok živín, vyžadujú hnojenie. Najlepšie je hnojivo určené na orchideu, ktoré zamiešajte do zálievky. Postačí, ak svoju krásku budete hnojiť každých 30-45 dní. No treba sa však uistiť, že hnojivo dôkladne vytečie, pretože nahromadenie solí môže spôsobiť spálenie koreňov.