Zdroj foto: Depositphotos
Niektoré izbové kvety patria medzi náročnejšie. Starostlivosť o krásnu orchideu však môže byť jednoduchá, len treba poznať niekoľko zásad.
Orchidea phalaenopsis je nádherná izbová rastlina, ktorá sa vám pri správnom pestovaní odvďačí množstvom pekných kvetov. Starostlivosť o krásnu orchideu nie je taká náročná, ako si možno myslíte. Najmä vďaka nasledujúcim tipom.
Orchidea Phalaenopsis potrebuje čo najjasnejšie svetlo, no nie zase horúce priame slnko. V okne orientovanom na juh alebo západ sa môžu tieto kvety rýchlo spáliť. Najmä v lete. V tmavších zimných mesiacoch orchideu však budete musieť presťahovať, aby získala viac svetla, ktoré potrebuje. Ideálnym prostredím je napríklad skleník so zabieleným sklom, aby neprepúšťalo priame slnečné lúče.Bude sa jej tiež dariť na parapete okna orientovanom na sever alebo východ.
Ako a prečo čistiť izbové rastliny, tu sú dôležité zásadyOrchidei sa nebude dariť blízko klimatizácie a tepelného zdroja a tiež v chladnom či studenom prievane. Tieto rastliny majú tiež rady, ak je počas noci teplota chladnejšia. Ideálna teplota pre orchideu phalaenopsis je 15 až 24 °C.
Keďže orchidea phalaenopsis neznáša premočenie, stačí ju polievať raz za sedem až desať dní. Vtedy, keď substrát preschne, ponorte nádobu s rastlinou do mäkkej dažďovej vody aspoň na hodinu. Potom orchideu vyberte, nechajte odtiecť prebytočnú vodu a vráťte na miesto.
Orchidey pestované v kôre vyschnú rýchlejšie ako tie v machu, ktorý skutočne zadržiava vodu. Ak vaša kráska rastie v kôre, mali by ste ju zalievať každých 7-10 dní. Ak rastie v machu, zalievajte ju každých 14-21 dní.
Orchideu treba presádzať po odkvitnutí a približne po roku, keď substrát stratí svoju vzdušnosť. Základnou zložkou zeminy pre tento izbový kvet by mala byť rašelina. Obľubujú vzdušné a ľahké pôdy.
Keďže orchidey nerastú v pôde, alebo vo veľmi priepustnom substráte, ktorý nemá dostatok živín, vyžadujú hnojenie. Najlepšie je hnojivo určené na orchideu, ktoré zamiešajte do zálievky. Postačí, ak svoju krásku budete hnojiť každých 30-45 dní. No treba sa však uistiť, že hnojivo dôkladne vytečie, pretože nahromadenie solí môže spôsobiť spálenie koreňov.
Vedeli ste, že existuje 6 rastlín, ktoré pôsobia priam ako magnet pre škodcov? O ktoré…
Hľadáte tipy, ako založiť kvetinovú záhradu, ktorá bude lákať pohľady a tiež poteší i váš zrak? Tu…
Jarné mrazy dokážu napáchať veľké škody, no nie v prípade, ak ste na ne pripravení.…
Ako môže ekologický chov domácich zvierat znížiť ekologickú stopu vášho maznáčika? Objavte 5 jednoduchých pravidiel…
Trpíte cukrovkou? Vedeli ste, že rastliny pre diabetikov môžete dopestovať aj na vlastnej záhrade? Zistite,…
Nátržník krovitý nemusí mať len žltú farbu, ale môže pri správnej starostlivosti priniesť na váš…