Ste začiatočníci? Tieto nenáročné plodiny vám prinesú úrodu

Ste začiatočník? Vysaďte tieto plodiny Zdroj foto: Pixabay

Ak ste začiatočníci, mali by ste si dobre zvážiť, akú zeleninu vysadiť na svojom záhone. Určite nemajte veľké oči a nepúšťajte sa do zasedenia veľkého množstva plodín.

Patríte k neskúseným záhradkárom? Potom stavte radšej na nenáročné plodiny a aj tie zasaďte v menšom množstve. Ak ste začiatočníci, overte si radšej svoje schopnosti na osvedčenej zelenine. Má to totiž viacero výhod. Nielenže nestratíte motívaciu do ďalšej sezóny, ak sa vám niečo nepodarí vypestovať, ale navyše nebudete pod tlakom, že niečo nestíhate. Zo začiatku totiž môže vaša záhradka vyžadovať váš dvojnásobný čas, ako je to v prípade skúsenejších pestovateľov.

Toto sú chutné plodiny, ktoré vás uvedú do sveta zeleniny z vlastnej záhradky, dajú vám dobrú úrodu a nebudú od vás vyžadovať všetok váš voľný čas.

Zemiaky

Zemiaky sú zelenina, ktorá je v našej kuchyni silno zastúpená. Ich výhodou je jednoduché pestovanie. Dokonca sa dajú pestovať aj v kvetináčoch. Na tento účel si zakúpte sadbové zemiaky (nepoužívajte konzumné zemiaky z obchodu). Vyberte si skoré odrody, aby ste mali úrodu skôr a začali s jednoduchším pestovaním. Neskoré zemiaky na uskladnenie ľahšie podliehajú plesni. Sadbové zemiaky umiestnite na chladnom a svetlom mieste, aby sa na nich vytvorili pevné výhonky. Na záhon ich treba vysadiť koncom marca a začiatkom apríla. Mladé výhonky je potrebné prihrnúť zemou, aby im májový mráz neublížil a aby zemiaky na svetle nezozeneli. Takéto hľuzy sú pre konzumáciu nebezpečné.

Cibuľa

Ďalšou jednoduchou a zároveň v kuchyni veľmi využívanou zeleninou na pestovanie je cibuľa. Sadia sa malé cibuľky, a to koncom jari. Cibuľa neznáša prílišnú starostlivosť a bude sa jej dariť i v menej úrodnej pôde. Preto je ďalšou vhodnou plodinou pre začiatočníkov.

Hrach siaty

Keď sa na jar pôda oteplí, neváhajte so sadením hrachu siateho. Táto zdravá a chutná zelenina sa odvďačí sladkou úrodou. Semienka treba siať v päťcentimetrových rozstupoch  do brázdy hlbokej približne 6 cm a širokej 15 cm. Brázdu zahrňte zemou a polejte. V prípade vysokých odrôd dajte oporu v podobe tyčky. Hrach siaty treba chrániť pred vtákmi, a to tak, že umiestnite nad záhon sieť.