Tieto izbové rastliny sú najúčinnejšie pri čistení vzduchu

izbové rastliny sú najúčinnejšie pri čistení vzduchu Zdroj foto: Naša záhradka.sk

Pandémia koronavírusu trápi celý svet. Aktuálne je Európa centrom tejto pandémie. Každá rada, ako sa účinne chrániť je dôležitá. Poznáte izbové rastliny, ktoré najúčinnejšie odstraňujú škodliviny z ovzdušia?

Izbové rastliny nielen skrášlia a zútulnia vaše príbytky, ale okrem toho produkujú kyslík a čistia ovzdušie od jedovatých toxínov a ďalších škodlivých látok. Vedci z NASA dokonca používajú izbové rastliny na čistenie ovzdušia na svojich vesmírnych staniciach. Čistenie ovzdušia prebieha na základe bežných fotosyntetických procesov rastlín. Niektoré “izbovky” sú však efektívnejšie. Predstavíme vám ich.

 

Fikus malolistý

 

Formaldehyd, benzén či amoniak. Aj s týmito látkami si fikus dokáže poradiť a odstrániť ich z ovzdušia. Nepotrebuje veľa svetla ani starostlivosti. Len pozor na deti a domácich miláčikov – je jedovatý!

 

Svokrin jazyk

 

Dokáže z ovzdušia odstrániť toxíny ako trichlóretylén, benzén, xylén či formaldehyd. A tiež oxid dusíka. V noci produkuje kyslík, preto neváhajte a dajte si ho do spálne. Nenáročná na údržbu, mimoriadne odolná rastlina.

 

Dracéna

 

Hodí sa do príbytku fajčiarov, pretože dokáže absorbovať aj splodiny fajčenia. Okrem toho i formaldehyd, oxid uhoľnatý, benzén či trichlóretylén. Nevadí jej suchá pôda ani nepravidelná zálievka.

ako rozmnožovať dracénu
Zdroj foto: Youtube

Chryzantéma

 

Krásne vyzerá, no je aj účinná v boji so škodlivinami v ovzduší. Dokáže dobre absorbovať formaldehyd, benzén a amoniak.

 

Gerbera

 

Tiež pohlcuje benzén, takže sa výborne hodí do domácností fajčiarov. Absorbuje z ovzdušia oxid uhličitý, produkuje kyslík. Neváhajte preto dať ju do spálne a pocítite zlepšenie kvality vášho odpočinku.

 

Kaktus

 

Pichľavá rastlinka, ktorá poteší oko milovníka rastlín, ale tiež sa skvele hodí do miestnosti, kde je veľa elektronických zariadení – výborne pohlcuje elektrosmog. To potvrdila štúdia nemeckých vedcov, ktorí umiestnili tri stĺpovité kaktusy okolo počítačov programátorov a tí potvrdili elimináciu bolestí hlavy a očí.

Pozor! Tieto izbové rastliny sú nebezpečné pre psy a mačky

Brečtan

 

Formaldehyd a benzén pri tejto rastlinke nemajú šancu. Alergici a astmatici by mali zvážiť jeho pestovanie. Z ovzdušia odstraňuje plesne a huby.