Sušená zelenina: Spoznajte, ako sušiť cibuľu alebo pór

sušená zelenina Zdroj foto: Pixabay

Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu. 

Sušená zelenina alebo ovocie sú v niektorých domácnostiach chutnou maškrtou alebo polotovarom na prípravu zdravých jedál zo zeleniny. Pred sušením však treba poznať niekoľko zásad.

Sušená zelenina – čo treba vedieť o sušení

Na sušenie môžeme použiť väčšinu druhou dobre zrelého i opadaného ovocia a zeleniny. Najskôr ich zbavíme nečistôt a nejedlých častí, dobre umyjeme, oškrabeme, pokrájame a vhodíme na niekoľko minút do vriacej vody, ktorú môžeme trocha osoliť, prípadne okysliť. Potom ju rýchlo vyberieme a odkvapkanú sušíme v teplej rúre na vhodných plechoch, ktoré sme vyložili čistým papierom. Sušíme opatrne, najprv pri vyššej teplote a po odparení vody teplotu zmiernime.

Pri sušení na plechu zeleninu občas poobraciame. Dobrým trikom je sušenie na lieskach, kde netreba sušenú zeleninu obracať. Pary vznikajúce pri sušení v rúre na pečenie odvádzame tak, že dvierka v rúre necháme trocha pootvorené.

Ako zistiť, či je zelenina správne usušená?

Správne usušená zelenina musí byť gumovitá a nesmie sa lámať.  Zeleninovú vňať sušíme rozloženú na papieri v chládku a na vzdušnom mieste ( vňať sušená na slnku sa veľmi láme).

Sušenú zeleninu, takisto ako sušené ovocie, uskladňujeme na suchom a vzdušnom mieste. Pred použitím ju umyjeme a namočenú vo vode necháme niekoľko hodín napučať. Správne usušená zelenina v zimnom období dobre nahradí čerstvú zeleninu.

7 výhod kompostu z mäty vo vašej záhrade, časť I.

Sušená cibuľa

Očistenú cibuľu pokrájame na plátky, rozložíme na plech, ktorý sme vyložili bielym papierom, a v pootvorenej rúre sušíme pri teplote 65 °C. Pri sušení ju občas poobraciame. Usušenú cibuľu uložíme do čistých pohárov, ktoré dobre zaviažeme celofánom a odložíme.

Sušený pór

Očistený a umytý pór pokrájame na dlhé tenké plátky (pred rozkrájaním odstránime dve tretiny vňate). Potom ho rozložíme na biely papier, dáme na slnko a pomaly sušíme. Môžeme sušiť aj v teplej, pootvorenej rúre pri teplote 65 °C. Usušený pór uložíme do čistých pohárov, ktoré dobre uzavrieme.