Sušená zelenina môže predstavovať metódu, ako vhodným spôsobom konzervovať úrodu z vašej záhrady na zimu.
Sušená zelenina alebo ovocie sú v niektorých domácnostiach chutnou maškrtou alebo polotovarom na prípravu zdravých jedál zo zeleniny. Pred sušením však treba poznať niekoľko zásad.
Na sušenie môžeme použiť väčšinu druhou dobre zrelého i opadaného ovocia a zeleniny. Najskôr ich zbavíme nečistôt a nejedlých častí, dobre umyjeme, oškrabeme, pokrájame a vhodíme na niekoľko minút do vriacej vody, ktorú môžeme trocha osoliť, prípadne okysliť. Potom ju rýchlo vyberieme a odkvapkanú sušíme v teplej rúre na vhodných plechoch, ktoré sme vyložili čistým papierom. Sušíme opatrne, najprv pri vyššej teplote a po odparení vody teplotu zmiernime.
Pri sušení na plechu zeleninu občas poobraciame. Dobrým trikom je sušenie na lieskach, kde netreba sušenú zeleninu obracať. Pary vznikajúce pri sušení v rúre na pečenie odvádzame tak, že dvierka v rúre necháme trocha pootvorené.
Správne usušená zelenina musí byť gumovitá a nesmie sa lámať. Zeleninovú vňať sušíme rozloženú na papieri v chládku a na vzdušnom mieste ( vňať sušená na slnku sa veľmi láme).
Sušenú zeleninu, takisto ako sušené ovocie, uskladňujeme na suchom a vzdušnom mieste. Pred použitím ju umyjeme a namočenú vo vode necháme niekoľko hodín napučať. Správne usušená zelenina v zimnom období dobre nahradí čerstvú zeleninu.
Očistenú cibuľu pokrájame na plátky, rozložíme na plech, ktorý sme vyložili bielym papierom, a v pootvorenej rúre sušíme pri teplote 65 °C. Pri sušení ju občas poobraciame. Usušenú cibuľu uložíme do čistých pohárov, ktoré dobre zaviažeme celofánom a odložíme.
Očistený a umytý pór pokrájame na dlhé tenké plátky (pred rozkrájaním odstránime dve tretiny vňate). Potom ho rozložíme na biely papier, dáme na slnko a pomaly sušíme. Môžeme sušiť aj v teplej, pootvorenej rúre pri teplote 65 °C. Usušený pór uložíme do čistých pohárov, ktoré dobre uzavrieme.
Aby sme získali želaný výsledok, snažme sa vyvarovať nasledujúcim chybám.
Problém: Niektorí ľudia si myslia, že zeleninu stačí nakrájať a hneď sušiť. To však môže viesť k nerovnomernému sušeniu a kvalita sa môže pokaziť.
Riešenie: Pred sušením dbajme na dôkladné očistenie, zeleninu zbavme poškodených častí. Tvrdšie druhy zeleniny, ako je mrkva, zeler alebo brokolica, je vhodné krátko blanšírovať, aby sa zachovala ich farba a chuť.
Problém: Rôzne veľkosti kúskov vedú k nerovnomernému sušeniu – niektoré kúsky môžu byť už suché, zatiaľ čo iným treba dopriať ešte čas na sušenie.
Riešenie: Zeleninu krájajme na rovnomerne veľké kusy. Platí pravidlo, že čím menšie časti, tým rýchlejšie a rovnomernejšie sa vysušia.
Problém Rýchle sušenie pri vysokej teplote môže spôsobiť spálenie vonkajších vrstiev, zatiaľ čo vnútro zostane surové. Týmto spôsobom tiež dôjde k strate chuti a farby sušenej zeleniny.
Riešenie: Ideálna teplota na sušenie zeleniny je 50–60 °C. Pri vyššej teplote môžeme kúsky spáliť a znehodnotiť.
Problém: Ak necháme zeleninu na sušiacej podložke bez pohybu, môže sa stať, že sa niektoré kúsky prilepia alebo neusušia rovnomerne.
Riešenie: Počas sušenia pravidelne kontrolujeme a otáčame kúsky zeleniny, aby sa rovnomerne usušila.
Problém: Sušenie v prostredí s vysokou vlhkosťou môže pokaziť celý proces a zvýšiť riziko plesní.
Riešenie: Zeleninu preto sušíme v suchom a dobre vetranom priestore. Ideálne je použiť sušičku, ktorá dokáže účinne odvádzať vodu.
Problém: Nesprávne uskladnenie môže viesť k tomu, že sušená zelenina absorbuje vlhkosť z okolia, čo spôsobí jej znehodnotenie.
Riešenie: Sušenú zeleninu skladujeme v hermeticky uzavretých nádobách alebo vákuových obaloch na tmavom a suchom mieste.
Problém: Ak necháme zeleninu v sušičke príliš dlho, môže sa stať krehkou a stratí chuť. Naopak, nedostatočné sušenie vedie k riziku plesní.
Riešenie: Sledujeme odporúčaný čas sušenia pre konkrétnu zeleninu. Dobre usušená zelenina je mierne lámavá, no nie úplne tvrdá.
Sterilizovaný hlávkový šalát môže byť chutnou možnosťou, ako uchovať vitamíny z vašej záhrady aj počas…
Magické sviečky sú symbolom nielen Vianoc. Ľudstvo fascinovali už od nepamäti. Máme pre vás zaujímavosti…
Inkovia používali túto rastlinu ako liek na vysoký cholesterol, cukrovku alebo žalúdočné problémy. Aké sú…
Nasledujúci nápad si zamilujete. Nielenže vám umožní recyklovať odpad, ale získate aj pekný vianočný stromček…
Ako pestovať ačokču? Objavte túto jednoročnú chutnú rastlinu, ktorú poznali už Aztékovia. (viac…)
Záhradu môžete mať aj keď nemáte pozemok. Prinášame vám tipy na najlepšie rastliny na pestovanie…