Táto krásna trvalka dokáže s vašim zdravím zázraky, máte ju vo svojej záhrade?

trválka - Echinacea Zdroj foto: Pixabay

Nielenže skrášľuje naše záhradky, táto trvalka vie pomáhať pri mnohých zdravotných problémoch. Viete, o akej trvalke je reč?

Kráska menom Echinacea purpurea rastie v mnohých záhradách. Zväčša ju pestujeme vďaka jej sýtoružovým kvetom. Avšak v tejto rastline sa skrýva oveľa viac. Už starí Indiáni poznali jej pozitívne účinky na naše zdravie. Spoznajte ich aj vy.

Zmierňuje opuch a začervenanie

Opuch, začervenanie a nepríjemné pocity v tele môžu mať viacero príčin, vrátane nezdravého stravovania alebo namáhavého cvičenia. Čaj z echinacei alebo použitie prípravkov na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú éterický olej z tejto rastliny, môže pomôcť znížiť a zmierniť podráždenie tkaniva.

Zvyšuje hladinu kyslíka v krvi

Echinacea zvyšuje hladinu kyslíka v krvi. Táto okrasa mnohých záhrad môže tiež posilniť produkciu erytropoetínu v kostnej dreni, čo zase podporuje tvorbu červených krviniek a zvyšuje kapacitu krvi na prenos kyslíka.

6 liečivých rastlín, ktoré sú aj krásne, I.časť

Zmierňuje bolesť

Domorodí Američania používali echinaceu na zníženie bolesti a kŕčov. Tento benefit pre naše zdravie potvrdili i dnešné výskumy. Echinacea tlmí bolesť a dokáže urýchliť hojenie po operácii.

Posilňuje imunitu

Echinacea môže mať silný vplyv na imunitný systém; viac ako 14 klinických štúdií potvrdilo jej pozitívny vplyv na našu imunitu. Ďalšie štúdie ukazujú, že echinacea patrí medzi najefektívnejšie doplnky pre sezónny wellness.

Osviežuje dych – echinacea

Echinacea bola hodnotená v kombinácii s inými bylinami ako šalvia a levanduľa a zistilo sa, že znižuje zápach z úst. Predpokladá sa, že tento účinok je čiastočne spôsobený schopnosťou tejto trvalky neutralizovať škodlivé organizmy, ktoré spôsobujú nepríjemný dych.

Robí pleť krajšou

Echinacea podporuje zdravý vzhľad pleti tým, že ju zbavuje nečistôt  a zmierňuje jej podráždenie. Ďalšie štúdie tiež zistili, že pomáha hydratovať pokožku a znižovať výskyt vrások.

Tento kvet vám v ponurých zimných dňoch rozžiari záhradu (i náladu)

Pre zdravé horné dýchacie cesty

Echinacea patrí medzi najlepšie bylinky na podporu zdravia horných dýchacích ciest, a to aj u detí. Jedna štúdia dokonca zistila, že cestujúci v leteckej doprave, ktorí užívali tablety obsahujúce echinaceu pred a počas letu, mali menej problémov s dýchaním.

Spomaľuje starnutie

Hoci na potvrdenie tejto teórie je potrebný výskum na ľuďoch, výsledky štúdií na zvieratách naznačujú, že echinacea môže byť elixírom mladosti, ktorý spomaľuje starnutie prirodzeným spôsobom.

Ako si pripraviť čaj z echinacei

Hrsť zmesi sušených kvetov, koreňa a listov z echinacei zalejte 250 ml vriacej vody a varte asi 10 minút. Potom čaj odstavte a prikrytý ho nechajte lúhovať ďalších desať minút. Vypiť ho treba ešte, kým je teplý.