Táto zelenina sa dá vysádzať v auguste

Táto zelenina sa dá vysádzať v auguste Zdroj foto: Depositphotos

Ak sa chcete vegetačné obdobie predĺžiť čo najdlhšie, táto zelenina sa dá vysádzať aj v auguste

Nechcete sa vzdať úrody ani počas jesene? Nemusíte. Táto zelenina sa dá vysádzať aj počas augusta.

Kapusta

Začnite kapustu pestovať skoro v sezóne a potom ju môžete vysádzať počas leta, aby ste mohli pokračovať v zbere. Kapusta má tendenciu dobre rásť aj v chladnejších podmienkach, preto jej nevadí ani chladnejšie jesenné počasie a stihne dozrieť. Na jej výsadbu však zvolte chladnejší deň.

3 bylinky, ktoré sa dajú sadiť aj v auguste

Mrkva

Ak si myslíte, že o mrkve viete všetko, tak sa možno mýlite. Dlhá, oranžovo-žltá zelenina v obchode s potravinami je len špičkou ľadovca. Môžete tiež pestovať červenú, fialovú alebo žltú mrkvu, ktorá je okrúhla alebo extra tenká. Rôznym druhom mrkvy sa darí lepšie v rôznych pôdach, preto stojí za to, aby ste sa o každej odrode dozvedeli viac predtým, ako sa ju rozhodnete pestovať. Okrem toho, že sa dá mrkva jesť surová alebo nakrájaná na kocky či dusená, skvelá je aj nakladaná, pečená či v letných polievkach.

Uhorka

Uhorky rastú iba v teplom počasí, ale zase rastú rýchlo. Či už si vyberiete menšie „nakladacie“ uhorky alebo väčšiu odrodu na „krájanie“, môžete očakávať dobrú úrodu aj počas jesenných mesiacov. Najmä ak ich pestujete v skleníku.

Kel

Rovnako ako kapusta aj kel je možné vysádzať v auguste. Doprajte mu však dostatok vlahy.

Hlávkový šalát

Pre hlávkový šalát platí to isté. Pozor však, neznesie silné horúčavy. Ak mu však nájdete dobre chránené miesto pred poludňajším slnkom, tešiť sa z jeho úrody môžete aj počas skorej jesene.

Pór

Tento mrazuvzdorný príbuzný cibule môže rásť do zimných mesiacov. To je jeho šťastie, pretože dozrievanie môže trvať väčšinu vegetačného obdobia. Pór sa zvyčajne používa v polievkach a dusených pokrmoch; jeho stonky chutia veľmi podobne ako jemnejšia, sladšia cibuľa.

Brokolica

Brokolicu môžete zbierať dvakrát v jednej sezóne, pretože rastlina rýchlo rastie a možno ju vysádzať pomerne skoro. Časť, ktorú jeme, býva kvet brokolice; je dôležité zbierať brokolicu skoro, aby ste sa vyhli otvoreniu kvetov. Potom táto zelenina získa nepríjemnú chuť.