Tuje a ich pestovanie – praktický manuál pre záhradkára

Tuje a ich pestovanie - praktický manuál pre záhradkára Zdroj foto: Depositphotos

Tuje sa tešia čoraz väčšej obľube. Z viacerých dôvodov. Sú pekné, výborne sa hodia do živých plotov, podporujú biologickú rozmanitosť, odstraňujú pohľad na rušivé elementy. Tuje a ich pestovanie je pomerne jednoduché. 

Tuje a ich pestovanie

Tieto rastliny patria medzi ihličnany. Najčastejšie bývajú súčasťou živého plota. Bežne sa vysádzajú začiatkom jesene, no môžu sa sadiť aj do marca až apríla, pokiaľ nemrzne. V prípade nákupu tuje v kontajneroch je možná výsadba do zeme prakticky celoročne, s výnimkou obdobia zamrznutej zeme.

Tuje prospievajú na slnečných miestach s čiastočným tieňom. Je to prispôsobivá rastlina, ktorej sa darí v akomkoľvek type pôdy. Odborníci odporúčajú po výsadbe mulčovať nohu stromu, aby sa zabránilo tomu, že ju plevel zospodu vytlačí, alebo aby nezamrzla.

Tuje a ich pestovanie - praktický manuál pre záhradkára
Zdroj foto: Depositphotos

Ako strihať tuje?

V prípade, že tuje nebudete strihať, môžu narásť až do 20-metrovej výšky a tvarom budú pripomínať výrazný kužeľ. Pokiaľ plánujete sadenie tuje do živého plota, určite si výšku a šírku a tej sa po celý čas držte. Strihanie tuje je najlepšie koncom leta alebo začiatkom jari.

Tuje rastú veľmi rýchlo a tak je vhodné výraznejšie strihanie. Poriadne sa do strihania “oprite” koncom augusta a nemusíte mať obavy, že vám rast tuje “prerastie” cez hlavu. Je to vhodné obdobie aj z toho pohľadu, že klesá miazga a celkovo sa spomaľuje rast. Strihanie tuje na jar sprevádza stúpajúca miazga, a to má za následok zrýchľovanie rastu stromu.

Ako rozmnožovať oleandre: Objavte jednoduché tajomstvo

Niečo viac o tuji

Tuje pochádzajú zo Severnej Ameriky, kde sa im v preklade hovorí “strom života”. Symbolický názov dokonale vystihuje vždy zelené ihličie. Tuje sa vyznačujú aj výraznou odolnosťou voči chorobám a znečisteniu. Tuje poskytujú veľkú nepriehľadnosť a aj z tohto hľadiska sa výborne hodia do živých plotov. V ochrane súkromia im len ťažko hľadať konkurenciu. Tuje sú odolné aj voči hubám. Problém pri pestovaní tují môže súvisieť s hrdzou či šupinatým hmyzom, ktorým až tak dobre táto rastlina neodoláva.