Unikátne a užitočné využitie vaječných škrupín, ktoré vás bude inšpirovať

využitie vaječných škrupín Zdroj foto: www. morningchores.com

Čo s vaječnými škrupinami? Skúste nasledujúce unikátne využitie vaječných škrupín.

Patríte k milovníkom vajíčok? Zostáva vám každý deň z nich odpad v podobe škrupín? Čo tak dať im nový zmysel. Prinášame vám unikátne nápady, ako využiť túto zdanlivo nepotrebnú vec.

Užitočné použitia pre vaječné škrupiny

Tu sú všetky úžasné veci, na ktoré sa dajú vaječné škrupiny použiť:

1. Kuracie krmivo

Prvá vec, ktorú môžete urobiť so svojimi vaječnými škrupinami, je jednoducho vyhodiť ich späť sliepkam. Budú sa z nich tešiť. Vaječné škrupiny sú však viac než len potrava. Predstavujú vynikajúci, prírodný a lacný doplnok vápnika, ktorý vaše kurčatá potrebujú na kladenie zdravých vajec.

2. Pridajte ich do svojej kávy

Nemáte radi horkú kávu? Ak áno, práve škrupiny vám pomôžu vášmu nápoju dodať sladšiu chuť. Postačí, ak si svoju kávu zalejete vodou, v ktorej ste vyvarili škrupiny.

3. Odstráňte škodcov

Máte vo svojej záhrade nechcených škodcov? Ak áno, potom by sa škrupiny mali stať vaším najlepším pomocníkom. Miesta, kde sa zdržiavajú slimáky a iné mäkkýše, posypte rozdrvenými vaječnými škrupinami. Títo neželaní návštevníci sa totiž neradi plazia po ostrých predmetoch, takže radšej opustia vašu záhradu.

Vytvorte zo svojej záhrady raj pre deti!

4. Pridajte vápnik do svojej záhrady

Rovnako ako vaječné škrupiny pridávajú vápnik vašim sliepkam, urobia to isté pre vašu záhradu. Skvelá vec, ak pestujete paradajky alebo papriku. Počuli ste už niekedy o hnilobe kvetu? Potom viete, že dávka vápnika z toho môže vaše rastliny vyliečiť. Takže posypte zem okolo rastlín, ktoré zápasia s nedostatkom vápnika,  vaječnými škrupinami a zmeny čoskoro uvidíte.

5. Jedzte ich

Každý z nás vie, že vajce je obľúbenou potravinou, no vedeli ste, že to isté platí aj o vaječných škrupinách? Prášok z vaječných škrupín vytvoríte upečením škrupín a ich rozomletím na jemný prach.

Akonáhle je to hotové, môžete pridať prášok do akéhokoľvek nápoja, aby ste si dopriali veľkú dávku vápnika.

6. Kvetináč pre sadenice

Neutrácajte peniaze na nákup drahých kvetináčov a zasaďte svoje sadenice do vaječnej škrupiny. Tá pôde navyše dodá potrebné živiny ako napríklad vápnik.

7. Lieči podráždenie kože

Vaječné škrupiny obsahujú veľa životne dôležitých živín, ktoré sú pre nás skutočne prospešné. S ohľadom na to by nemalo byť prekvapujúce, že môžu pomôcť s menšími podráždeniami pokožky.

8. Biela je naozaj biela

Bojujete s tým, že vaše biele šaty dostávajú sivastý nádych? Tento problém pomôžu odstrániť opäť vaječné škrupiny. Stačí, ak ich rozdrvené vložíte spolu s plátkom citróna do bavlneného vrecka, ktorý zaviažete a vhodíte do práčky spolu s bielizňou.