Upratovanie kuchyne, takto to máte za krátky čas

Upratovanie kuchyne, takto to máte za krátky čas Zdroj foto: Depositphotos

Ako si zjednodušiť upratovanie kuchyne? Skúste tieto triky.

Upratovanie kuchyne nemusí byť nočnou morou ani náročným úkonom. S týmito piatimi overenými tipmi od expertov premeníte upratovanie na potrebné a možno aj príjemný proces. Postupujte podľa našich odporúčaní a vaša kuchyňa bude žiariť čistotou rýchlejšie, než ste si mysleli.

1. Plánovanie je kľúčové

Začnite s jasným plánom. Upratovanie rozdeľte na fázy, začnite zhora a postupujte nadol. Nakoniec si posvieťte na potravinovú skriňu. Skontrolujte, či sa v nej nenachádzajú potraviny po záruke, povrchy poutierajte a dbajte na skladovanie potravín vo vzduchotesných nádobách.

2. Dezinfekcia je nevyhnutná

Miesta, ktorých sa často dotýkate, ako sú kuchynské linky, drez, stoly a úchytky spotrebičov, očistite. Pravidelne vymieňajte utierky a nezabudnite na dezinfekciu často dotýkaných povrchov. Experimentujte s domácimi dezinfekciami, ktoré môžu obsahovať alkohol a esenciálne oleje, aby vaša kuchyňa nielenže bola bezpečná, ale aj krásne voňala.

Pestovanie bez chémie: Takto na krásne paradajky

3. Ošetrenie špeciálnych povrchov

Každý materiál si vyžaduje iný prístup. „Vždy odporúčame metódy, ktoré chránia nábytok pred poškriabaním. Sklenené, matné alebo saténové povrchy si vyžadujú osobitnú starostlivosť. A preto je potrebné nečistoty odstraňovať okamžite a nedovoliť im zaschnúť. Na väčšie nečistoty je vhodné použiť špeciálne čističe určené na daný typ povrchu. Počas varenia netreba zabúdať na používanie digestora, aby ste predišli extrémnemu vlhkému prostrediu. Drevo si zaslúži špeciálnu starostlivosť,“ radí expert na kuchyne a nábytok Ladislav Jelen z Oresi.

4. Čistota spotrebičov je nevyhnutnosť

Spotrebiče sú srdcom každej kuchyne. Preto by sme ich mali udržiavať čisté nielen zvnútra ale aj zvonku. Pri upratovaní chladničky vyprázdnite jej obsah, odpojte ju z elektriny, rozmrazte, vnútro vyutierajte a umyte aj všetky vyberateľné diely. Pri rúre umyte aj mriežky a do vnútra nastriekajte čistiaci prostriedok, ktorý nechajte chvíľu pôsobiť. Do mikrovlnky vložte misku s citrónom nakrájaným na kolieska, zalejte ho vodou a pustite mikrovlnku na 3 minúty. Počkajte ďalšie 3 minúty a potom utrite všetky steny papierovými kuchynskými utierkami.

5. Záverečné dotyky

Posledným krokom je podlaha. Najskôr ju očistite jemnou metlou alebo vysávačom od zvyškov jedla či iných nečistôt, a potom v závislosti od typu podlahy použite vhodný čistiaci prostriedok. Nezabudnite na dôkladné vetranie, ktoré je čerešničkou na torte vašej upratovacej práce.

Upratovanie kuchyne nemusí byť zdĺhavým procesom. S týmito tipmi to zvládnete efektívne a vaša kuchyňa bude opäť miestom, kde sa budete cítiť príjemne a čisto.