Úžasné veci, ktoré vám o pôde prezradí burina

Úžasné veci, ktoré vám o pôde prezradí burina Zdroj foto: Depositphotos

Vedeli ste, že burina môže byť vo vašej záhrade užitočná? Napríklad tieto úžasné veci vám prezradí o vašej pôde.

Burinu neznáša asi každý pestovateľ. No predsa len tento invazívny porast je pre nás niekedy užitočný. Napríklad nám prezradí o pôde tieto úžasné veci.

Buriny sú indikátormi zdravia pôdy

Burina vám dokáže prezradiť o zložení vašej pôdy veľa vecí. Druhy burín, ktoré rastú vo vašej záhrade, spolu s ich veľkosťou a kvalitou rastu vám môžu povedať o pH pôdy, obsahu dusíka a môžu pomôcť identifikovať nedostatok minerálov.

Ak na vašom záhone rastie prstovka krvavá, je to indikátorom toho, že vaša pôda je suchá a zhutnená. No ak takúto pôdu nemáte a napriek tomu sa tam prstovke darí, znamená to, že má zem málo vápnika.

Príliš bujné porasty kuračky zas prezradia, že vaša pôda je dosť zásaditá na pestovanie zeleniny.

Keďže burina rastie rýchlejšie ako kultúrne rastliny, môžete ich použiť ako indikátory na predpovedanie a riešenie potenciálnych problémov vo vašej pôde.

Zelenina, ktorá rastie rýchlo, chystáte sa ju sadiť?

Koreň buriny naznačuje, v akej hĺbke sa nachádzajú živiny

Ďalšou zaujímavou informáciou, ktorú vám môže prezradiť burina, je fakt, kde sú sústredené živiny v pôde. Zamerajte sa na rastliny ako púpava, bodliak alebo skorocel. Ak sú korene týchto burín plytké a rozľahlé, väčšina živín a vody sa nachádza v horných pár centimetroch pôdy. Ak vyzerajú skôr ako vysoký, obrátený vianočný stromček, živiny sa nachádzajú hlboko dole.

Tieto informácie môžete použiť na prispôsobenie výberu pestovaných rastlín. V oblastiach s hlbokými živinami vysádzajte mrkvu, sladké zemiaky a paštrnák. Plytké výživné oblasti sú lepšie pre baby mrkvu, repu, kaleráb a inú cibuľovú koreňovú zeleninu s plytkými koreňmi.

Niektoré buriny fixujú dusík

Vedeli ste, že ďatelina je neuveriteľným zdrojom dusíka pre vašu pôdu? Tieto rastliny ťahajú dusík zo vzduchu a ukladajú ho do uzlov na svojich koreňoch. Keď potom odumrú, dusík skrytý v týchto uzloch sa rozloží v pôde a stane sa dostupným pre iné rastliny.