Viete, čo je nevhodné kompostovať? časť I.

Viete, čo je nevhodné kompostovať? časť I. Foto: Pixabay

Viete, čo je nevhodné kompostovať a z akého dôvodu? V nasledujúcom článku si povieme viac o tom, ktorý materiál je vhodný kompostovať, a ktorý nie je vhodný do kompostovania.

Mnoho začínajúcich záhradkárov už počulo o kompostovaní a jeho výhodách. Dokonca aj skúsení záhradkári majú s kompostovaním svoje skúsenosti. No viete, čo je nevhodné kompostovať, a prečo je potrebné sa vyhnúť určitému druhu materiálu?

Kompostovanie a zložky, ktoré by mal kompost obsahovať

Kvalitné kompostovanie

Premýšľate nad tým, čo všetko z vášho obydlia je vhodné do kompostovania? Existuje mnoho možností z vášho obydlia, ktoré môžete použiť. Ak chcete vytvoriť kvalitné hnojivo, urobte všetko to, čo je vo vašich silách a pritom nezabúdajte na to, aby ste udržali dobrý pomer hnedej a zelenej hmoty. Uvidíte, že z dlhodobého hľadiska bude vaše úsilie stáť za to a vy si vytvoríte kompostovaním perfektné  hnojivo pre vašu záhradu.

Viete, čo je nevhodné na kompost
Foto: Pixabay

Čo nekompostovať

Ak máte cieľ vytvoriť hnojivo, ktoré bude výživné pre rastliny, je správne starostlivo si  zvážiť, čo môžete a nemôžete kompostovať a aké škody by napáchal nevhodný materiál do kompostu.

Živočíšne produkty

Existuje niekoľko typov vecí, ktoré nemožno zahrnúť do procesu kompostovania. Ak chcete skutočne vytvoriť cenné hnojivo, je potrebné sa vyhnúť živočíšnym produktom. Patrí sem: mäso, vajcia, hydinové výrobky, mliečne výrobky a ryby. Možno sa pýtate, z akého dôvodu nie je priaznivé kompostovať tieto živočíšne produkty, no pravda je taká, že vedú k šíreniu baktérií, môžu spôsobiť problém so zápachom a viesť k škodcom.

8 rád, ako zlepšiť život v roku 2021

Listy a vetvičky z orecha kráľovského

Do ďalšej kategórie patria listy alebo vetvičky z orecha, pretože v sebe obsahujú toxín juglone. Tento toxín je známy tým, že poškodzuje mnohé rastliny. Rovnako je potrebné sa vyhnúť odrezkom z rastlín, ktoré boli predtým ošetrené pesticídmi a nepridávať ich do kompostovania. Pesticídy tak pridávate priamo do pôdy v hnojive, ktoré sami vytvoríte. Tomu sa skúste radšej vyhnúť.