Výber najlepšieho miesta na záhradu, č. II

Výber najlepšieho miesta na záhradu, č. II Zdroj foto: Depositphotos

Plánujete s výsadbou zeleniny? Výber najlepšieho miesta na záhradu je kľúčový. Tu sú ďalšie podmienky, ktoré treba dodržať, ak sa chcete tešiť z bohatej úrody. 

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ďalšie zásady dôležité na výber najlepšieho miesta na záhradu. O niektorých sme si hovorili v tomto článku.

Dobrý základ pre vašu záhradu – pôda

Pôda je základom vašej záhrady. Ako zistiť, akú kvalitu skrýva váš pozemok? Dá sa to prostredníctvom pôdneho testu. Najskôr zem na jednom mieste zalejte vodou a nechajte jeden deň odstáť.

Na druhý deň zem naberte do hrste a stlačte ju čo najviac. Ak sa pôda okamžite rozpadne po otvorení ruky, viete, že je príliš piesočnatá. Ak sa jemne rozpadne ako koláčik, viete, že pôda je dobrá. V prípade, že vám zostane na dlani guľka, je zas príliš ílovitá.

Miesto na pozemku, kde prúdi vzduch

Vaša záhrada musí byť na mieste, ktoré môže dýchať. Zelenina nebude totiž prosperovať v hustom poraste, pretože tam ťažko cirkuluje vzduch.

Preto je vhodnejšie vybrať miesto pre zeleninovú záhradu, ktoré poskytne vašim plodinám dostatok priestoru na dýchanie. Môže to znieť triviálne, ale správne prúdenie vzduchu môže zabrániť rozvoju rôznych druhov plesní a chorôb na vašich rastlinách. Tieto choroby môžu zničiť vašu úrodu.

Rozmnožovanie a pestovanie rozmarínu, tu sú dôležité tipy

Prúdenie vzduchu je jednou z primárnych prevencií týchto ochorení.

Preverte si, kadiaľ vedie potrubie inžinierskych sietí

V prípade, ak žijete v mestských oblastiach, je potrebné skôr ako zakopnete do zeme preveriť, či tadiaľ nevedie vysokotlakový plynovod, vodovod či iné potrubie, ktoré v prípade poškodia môže spôsobiť katastrofu.

Na pohodlí záleží

Dôvody na založenie záhrady sú rôzne. Mnohí z vás pestujú pre zdravú zeleninu, niektorí pre krásu. No bez ohľadu na to, aký je váš dôvod, vaše záhradkárčenie by malo mať istú úroveň. Preto sa odporúča umiestniť záhradu na vhodné miesto. Napríklad blízko domu, aby ste na svoj pozemok nemali ďaleko a nespôsobovalo vám to problémy. Takisto si v nej vytvorte miesto na oddych, aby vám vaša záhradka prinášala aj relax.

Záhrada bez toxínov

Našťastie je na Slovensku málo miest, kde by existoval problém s jedovatými látkami. Ak sa však obávate, že to je váš prípad, na takom pozemku radšej nesaďte. Látky ako olej alebo olovené farby môžu totiž vsiaknuť do zeme a ťažko sa ich zbaviť. Ak zasadíte do takejto pôdy, dostanú sa aj do pestovaných plodín.

Výber najlepšieho miesta na záhradu, č. II
Zdroj foto: Depositphotos

Miesta, kde prúdi mrazivý vietor

Na vašom pozemku môžu existovať miesta, kde sa drží chlad a mráz. Ako je to možné? Je to spôsobené tým, že studený vzduch klesá, zatiaľ čo teplý stúpa, pretože studený vzduch je hustejší ako teplý. Z tohto dôvodu môže studený vzduch nájsť najnižšiu časť vašej záhrady a vašim rastlinám sa nemusí potom dariť.

Záhrada s ľahkým prístupom

Asi málokto si želá pretĺkať sa do svojej záhradky napríklad cez les a podobne. Preto široký chodník do vašej záhrady je dôležitý. Preto pred založením záhradky zvážte miesto, ktoré je prístupne nielen vám, ale aj pre fúrik, kosačku či iné nástroje a náradie.