Výhody a nevýhody pestovania zeleniny v balíkoch slamy

Výhody a nevýhody pestovania zeleniny v balíkoch slamy Zdroj foto: Depositphotos

Láka vás záhrada na balíkoch slamy? Tu sú výhody a nevýhody pestovania týmto spôsobom.

Záhradkárčenie na balíkoch slamy sa dostáva do popredia – a to z dobrého dôvodu. Táto technika nám umožňuje umiestniť veľkú a zároveň dočasnú záhradu takmer kdekoľvek. Ide vlastne o vyvýšenú záhradu vo vnútri biologicky rozložiteľného kontajnera. Pozrite si výhody a nevýhody tejto techniky, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či chcete založiť záhradu z balíkov slamy.

Výhody pestovania na balíkoch slamy

Menšia záťaž na chrbát

Balíky slamy fungujú v podstate ako vyvýšený záhon, preto sa nemusíte až tak zohýbať a namáhať svoj chrbát počas prác na vašej záhrade.

Záhrada, ktorú môžete mať kdekoľvek

Záhradu z balíkov slamy môžete umiestniť kdekoľvek, kde je slnko. To znamená, že môžete napríklad záhradkárčiť na príjazdovej ceste, prázdnom pozemku alebo na streche za predpokladu, že zvládne hmotnosť vašej záhrady. Balíky zadržiavajú totiž veľa vody a sú ťažké.

Ekonomická záhrada

Balíky slamy môžete získať dosť lacno na družstvách, v obchodoch s krmivami či od väčších pestovateľov.

Bohatá úroda

Balíky slamy sú nabité živinami a navyše veľmi dobre zadržiavajú vodu, preto vám stačí menej polievať. Veľa pestovateľov má s touto metódou dobré skúsenosti a mohli sa pochváliť bohatou úrodou.

Ako predísť horkým uhorkám? Na toto treba myslieť

Nevýhody pestovania na balíkoch slamy

Keďže sa balíky slamy rozkladajú, väčšina nevýhod sa týka vzhľadu.

Môže hroziť burina

Aj keď použijete balíky slamy – nie balíky sena, pokiaľ burinu pred výsadbou záhrady neudusíte – vaše balíky môžu vyklíčiť. Dobrou správou je, že klíčky sa dajú ľahko vytiahnuť alebo zastrihnúť nožnicami. Vo vašich baloch vám môžu dokonca rásť i huby. Zvyčajne sa dajú ľahko odstrániť alebo ich môžete ignorovať, pretože väčšina z nich vašim rastlinám neublíži.

Škaredý vzhľad

Na konci vegetačného obdobia môže záhrada z balíkov slamy vyzerať neúhľadne. Keď sa balíky totiž premieňajú na kompost, trochu sa prehýbajú a sú neupravené.

Slabá stabilita

Ak v nich máte vysoké rastliny, napríklad vysoké paradajky, balíky niekedy neunesú váhu rastlín a začnú sa prevracať.

Balíky slamy sú ťažké

Balíky slamy sú ťažké, najmä keď sú mokré. Ak nie ste príliš silní alebo máte zranenie, možno budete potrebovať pomoc pri zariaďovaní takejto záhrady

Slama môže obsahovať toxíny

Ak slama pochádza z poľa, ktoré bolo v posledných rokoch postrekované perzistentným herbicídom (obsahujúcim chemikálie aminopyralid, clopyralid, picloram alebo aminocyklopyrachlor), môže to skutočne poškodiť vaše pestované rastliny.