Vyrobte si antibakteriálny sprej pre vaše sliepky

Vyrobte si antibakteriálny sprej

Dezinfekcia priestorov, kde sa zdržiava hydina, je veľmi potrebná. Vyrobte si antibakteriálny sprej z liečivých rastlín, ktoré nájdete aj vo vašej bylinkovej záhrade.

Niektoré rastliny, ktoré bežne pestujete, sú pre vaše sliepky škodlivé. Iné naopak veľmi pomáhajú a zlepšujú ich zdravie. Pýtate sa, prečo sa starať o zdravie chovných zvierat? No jednoducho preto, že zdravá hydina znesie viac vajec. O niektorých bylinkách sme si hovorili v predchádzajúcom článku. To však zďaleka nie je všetko. Vyrobte si antibakteriálny sprej z nasledujúcich rastlín, ktoré takisto pomáhajú vášmu kŕdľu. Najmä preto, že majú antiseptické a antivírosové vlastnosti.

Pestujte liečivé bylinky pre vaše sliepky, budú zdravšie

Recept na antibakteriálny sprej

Na výrobu tohto spreja budete potrebovať tri nasledujúce bylinky: mätu piepornú, levanduľu a bazalku ( približne hrsť nasekaných čerstvých častí rastlín). Potom ďalej potrebujete:

  • Šupky z 2-3 pomarančov alebo citrónov
  • 1 1/2 šálky vodky
  • 1 1/2 šálky destilovaného bieleho octu

Postup: Všetko dajte do jednolitrovej nádoby a nechajte pôsobiť 2-4 týždne. Potom sceďte do sklenenej fľaše s rozprašovačom. Antibakteriálnym sprejom nastriekajte všetky povrchy vo vašom kurníku.

Prečo práve levanduľa

Levanduľa je známa pre svoje upokojujúce vlastnosti. Navyše jej vôňa odpudzuje parazitujúci hmyz. Využite túto jej vlastnosť pri výrobe antibakteriálneho spreja alebo zaveste zväzok do kurníka. Vetvičky levandule sa oplatí pridať aj do hniezda na znášanie, či prachu, kde sa sliepky kúpu. Pomôže im to zbaviť sa parazitov.

Prečo práve mäta pieporná

Táto bylinka má mnoho použití. Jej veľkou výhodou je, že nie je vôbec náročná na pestovateľské podmienky. Pozor však, aby sa vám nerozrástla po celej záhrade.

Okrem použitia v spreji mäta pomáha sliepkam počas leta osviežiť sa a znížiť telesnú teplotu. Skúste pridať drvené lístky do nádob s vodou. Pozitívne účinky na hydinu má aj vôňa tejto bylinky.

Sušené zväzky mäty je dobré zavesiť do kurníka, aby odlákala hmyz, najmä muchy. Alebo ju pridajte do hniezda na znášanie vajec či na miesta, kde sa sliepky „kúpu“ v prachu. Ak umiestnite kvetináče s mätou blízko vášho kurníka, môže to tiež pomôcť odlákať hlodavce.

Prečo práve bazalka

Rovnako ako vôňu mäty alebo levandule, ani jej vôňu škodce neznášajú. Okrem toho zlepšuje zdravie slizníc sliepok. Liečivú rastlinu môžete pridať do krmiva, napájadla, hniezd alebo zavesiť do kurníka.