Vyrobte si kandizované ovocie podľa vášho gusta

Vyrobte si kandizované ovocie podľa vášho gusta Zdroj foto: Depositphotos

Presladzované ovocie sa používa pri príprave rôznych múčnikov. Vyrobte si kandizované ovocie podľa tohto jednoduchého receptu.

Príprava kandizovaného ovocia a zeleniny sa môže zdať pomerne zložitá a minieme na ňu príliš veľa cukru. Existuje však zjednodušený recept, ktorý umožní uchovať akostné presladzované výrobky na dlhý čas. Vyrobte si kandizované ovocie podľa vášho gusta.

Červená repa: Recepty, ako ju sterilizovať

Postup pri výrobe presladzovaného ovocia

Plody pred presladzovaním upravíme nasledujúcim spôsobom. Najskôr očistené, umyté a nakrájané ovocie alebo zeleninu odvážime a povaríme vo vode alebo mierne sladkom cukrovom roztoku ( na 1 liter vody 1/4 kg cukru ). Účelom toho je umŕtvenie rastlinnej bunky, ktorá potom ľahšie prijíma cukor a nescvrkáva sa.

Plody varíme v 5 až 10 násobnom množstve vody zohriatej na teplotu 90 až 100 °C. Vložením ovocia teplota vody mierne poklesne a preto sa musí rýchlo zohriať na požadovanú teplotu  80 až 100 °C (podľa druhu zrelosti plodov). Varíme tak dlho, aby boli plody dobre prevarené a mäkké.

Medzitým odvážime 1,5 násobné množstvo jemného kryštálového cukru ako váži ovocie, napr. na 2,3 kg ovocia to bude 2,3 x 1,5 = 3,4 kg cukru. Ak nechceme ovocie príliš presladzované, stačí rovnaké množstvo cukru ako ovocia, t.j. 1 : 1. Súčasne odvážime alebo odmeriame kyselinu citrónovú, ktorú pridávame do málo sladkého ovocia v množstve 0,5 až 1 % z odváženého množstva cukru ( 5 až 10 g na 1 kg cukru, t.j. 1 kávovú lyžičku až 1 polievkovú lyžicu ), s ktorým kyselinu premiešame.

Povarené ovocie a zeleninu vyberieme cedidlom, necháme odkvapkať a dávame do hrnca za súčasného presypávania cukrom. Pritom dávame pozor, aby všetky plody boli obalené cukrom, rovnomerne zasypané a mierne utlačené. Na povrch si necháme viac cukru, aby sa vytvorila súvislá vrstva.

Takto pripravené ovocie alebo zeleninu necháme odležať 2 dni, kým nie je podstatná časť cukru rozpustená. Potom hrniec s ovocím postavíme na oheň a ovocie za občasného miešania zohrejeme na 90 až 100 °C, tvrdšie plody necháme dlhšie povariť. Potom za horúca ovocie so sirupom plníme do kompótových pohárov rozličných veľkostí tak, aby vo všetkých obaloch bol pomer plodov a nálevu rovnaký. Poháre plníme až po vrch, pevne uzatvoríme, položíme ležato a necháme vychladnúť.