Vytvorte si zelený koberec z rastlín: Tu sú zásady, ktoré treba vedieť

zelený koberec Bršlen, Zdroj foto: Pixabay

Sú krásne, nahradia trávnik na miestach, kde sa mu nedarí a navyše vás zbavia burín. Reč je o pôdopokryvných rastlinách. Práve teraz je čas na ich sadenie. Vytvorte si pekný zelený koberec z rastlín.

Pekný zelený koberec z rastlín vie úžasným spôsobom spríjemniť vašu záhradu. A nielen to. Dreviny, ktoré na zemi dokážu vytvoriť pokrývku navyše pomáhajú udržať hlinu vlhkú a burinu pod kontrolou. Rozhodli ste sa pre ich pestovanie? Tu je niekoľko našich rád, ako na to.

Zásady pestovania pôdopokryvných rastlín vo vašej záhrade

Keďže jeseň je ten správny čas pre výsadbu vášho zeleného koberca, treba si premyslieť čo zasadiť a kde už v lete. Na výber je niekoľko typov pôdopokryvných drevín. Napríklad zimozeleň menšia je vždyzelenou rastlinou s lesklými zelenými listami. Navyše na začiatku jari vás poteší bielymi kvetmi. Tejto rastline sa darí vo vlhkej a dobre odvodnenej hlinitej pôde. Ale celkom dobre sa mu bude dariť aj v ťažšej pôde, ak ju budete dostatočne zavlažovať. Najvhodnejšie miesto vo vašej záhrade pre zimozeleň je to, kde sa vyskytuje ráno slnko. V poobedňajších hodinách sa mu páči zasa tieň.

zimozeleň
Zimozeleň, zdroj foto: Pixabay

Ďalšou vhodnou rastlinou pre váš zelený koberec môže byť borievka rozprestretá. Táto drevina vie krásne oživiť vašu záhradu svojim zlatistým zafarbením. Jej ďalšou výhodou okrem krásneho vzhľadu je, že sa jej bude dariť aj na slnečnom mieste na rozdiel od väčšiny pôdopokryvných rastlín. Je tiež nenáročná a nevadia jej ani miesta s nedostatkom živín a vlahy. Borievka odolá aj mrazom.

Ako zbierať a uskladniť tekvicu? Takto vám dlhšie vydrží

Ak je reč o pôdopokryvných rastlinách, nemôžeme vynechať skalník dammerov. Dorastá do výšky 15 až 20 cm. Drevina má po celý rok zelené listy, ktoré sa farbia do červenofialova. Na jeseň vás odmení červenými plodmi. Skalník sa ľahko prispôsobí akémukoľvek typu pôdy, no najviac mu vyhovuje piesočnatá pôda s obsahom humusu.

skalník
Skalník, zdroj foto: Pixabay

Na pokrytie pôdy sa často využíva bršlen fortuneov. Nízky poliehavý vždyzelený ker, ktorý má pekné žiarivo zelené listy s bielym okrajom. Bršlen vydrží mráz až do – 29 °C, darí sa mu v tieni, ale i na slnku. nevadí mu vápenatá pôda, ale môže mu škodiť miesto pod košatým opadavým stromom.

Zásady pestovania zeleného koberca

Pred výsadbou rastlín je dôležité pripraviť pôdu. Zem dobre prekyprite. V prípade piesočnatej pôdy doplňte kompost, naopak ťažkú pôdu odľahčíte pomocou piesku alebo štrku, aby bola priepustnejšia. Miesto dôkladne zbavte burín. Koreňové baly pred výsadbou ponorte do vody, aby sa dobre napili vlahy. Po vysadení dbajte, aby miesta nezarastali burinou. Medzi rastlinami neokopávajte, lebo majú plytké korene.