Najčastejšie chyby pri kupovaní nových rastlín

chyby pri kupovaní nových rastlín zdroj: pixabay.com

Predstavíme vám najčastejšie chyby pri kupovaní nových rastlín. Vyvarujte sa ich!

Najčastejšie chyby pri kupovaní nových rastlín

Chyba číslo 1: Nákup len pre vzhľad kvetov, nie listov

Každá kvitnúca rastlina je krásna v plnom rozkvete. No ako bude vyzerať po zvyšok roka? Pred kúpou si nevšímajte len ako krásne vyzerá rozkvitnutá, ale tiež aká je jej štruktúra a aké má listy.

Chyba číslo 2: Nákup malého množstva rastlín jednej odrody

Podľa odborníkov istá cesta k tomu, aby z vašej záhrady vznikol miš-maš. Nakupujte radšej jeden druh rastlín vo väčšom množstve, aby bol vzhľad vašej záhrady jednotný.

Chyba číslo 3: Nákup chorých rastlín

Veľa ľudí si kúpi chorú rastlinu a ani o tom nevie. Všímajte si najmä listy, tie vám prezradia najviac o zdraví rastliny. Nekupujte rastliny s hnedými, žltými alebo zvädnutými listami. Môžu signalizovať zlý zdravotný stav rastliny. Tiež skontrolujte listy, či na nich nie sú vošky alebo pavučiny. Nechcete si rozniesť škodcov do celej záhradky. Kupujte rastliny s bujnými, živými a čerstvo vyzerajúcimi listami.

predaj kvetov
zdroj: pixabay.com

Chyba číslo 4: Nákup rastlín so zlými koreňovými systémami

Všimnite si množstvo koreňov vychádzajúcich z dna nádoby. Zamotané korene sa môžu udusiť a okradnúť rastliny o potrebné živiny. Tiež nekupujte rastliny s nedostatočne rozvinutými koreňmi.

Chyba číslo 5: Ignorácia štítkov

Pozorne si všímajte pri nákupe nových rastlín priložené štítky. Obsahujú dôležité informácie o požiadavkách rastliny na vodu a svetlo, tiež obdobia kvitnutia, informácie o veľkosti rastliny a podobne.

Chyby pri pestovaní zeleniny

Chyba číslo 6: Neznalosť rozmerov vlastnej záhrady

Zakladáte si novú záhradu a nepoznáte jej rozmery? Chyba. Spravte fotografiu, zoberte si ju so sebou na nákup do špecializovaného obchodu. Odmerajte si tiež priestor, na ktorom plánujete výsadbu uskutočniť. Od toho sa odvíja správny počet nakupovaných rastlín, správna veľkosť a podobne.

Chyba číslo 7: Nedodržiavanie farebného konceptu

Každá farba je krásna. No nie všetky farby vyzerajú krásne v iných kombináciách. Pri nákupe rastlín ich nevyberajte len podľa toho, ako vyzerá daná rastlina, ale uvažujte o nej ako o súčasti celku, aby vám zapasovala farebne do konceptu.