Žaby vo vašej záhrade: Škodca alebo prospešný obyvateľ?

Žaby vo vašej záhrade Zdroj foto: Pixabay

Aj keď je tento živočích v našej záhrade užitočný, existujú dôvody, pre ktoré ho tam nechceme mať. Sú žaby vo vašej záhrade škodcovia alebo prospešný obyvatelia?Tu sú tipy, ako sa žiab zbaviť prirodzeným spôsobom.

Žaby sú obyvateľmi mnohých záhrad a pozemkov. Vedia byť pre nás užitočné, pretože sa živia hmyzom a slimákmi, ktoré nechutia ani vtákom. Lovia prevažne v noci, kedy je väčšina škodcov aktívna.

Napriek tejto skutočnosti pre niektorých záhradkárov  a majiteľov pozemkov predstavujú problém. Najmä kvôli ich hlučnosti alebo môžu byť jedovaté pre ich štvornohých maznáčikov. Ako sa v tom prípade zbaviť žiab prirodzeným spôsobom. Tu sú naše tipy.

Čo ničí vaše ruže? Toto platí na ich nepriateľov

Odstráňte stojaté vody

Najjednoduchší spôsob, ako sa zbaviť žiab, je zobrať im „prístrešok nad hlavou“, čiže v tomto prípade miesta, kde žijú a zdržiavajú sa. Takže bude potrebné zrušiť jazierka a všetky stojaté vody na vašom pozemku.

Odstránenie stojatých vodných zdrojov bude tiež odpudzovať komáre a iný hmyz, ktoré predstavujú zdroje potravy pre žaby, čo robí vašu záhradu ešte menej atraktívnou.

Ak máte vo vašej záhrade vodné prvky, ktoré si stále chcete zachovať, ako napríklad rybník, pridajte fontánu na cirkuláciu vody, aby prilákala menej komárov a iného hmyzu a znížila zásoby potravín pre žaby. Alebo môžete obklopiť rybník sieťkou, ktorá začína na úrovni zeme a je dostatočne vysoká, aby sa zabránilo žabám preskočiť.

Koste trávnik a odstráňte burinu i nečistoty z vašej záhrady

Žaby sa schovávajú v oblastiach, kde sú vysoké trávy, hromady lístia, kríky, neporiadok, krmivo pre domáce zvieratá alebo iné prostredie, ktoré im môže vytvoriť vlhké miesto na schovávanie.

Odstránenie týchto vecí prinúti žaby, aby si hľadali inú záhradu pre svoj život.

Udržujte svoju záhradu v noci tmavú

Keďže vonkajšie osvetlenie priťahuje hmyz, ktorý je primárnym zdrojom potravy žiab, odporúča sa v noci vypnúť vonkajšie svetlo , ako aj zastrieť okná na vašom príbytku.

Prírodné žabie repelenty

Ak nechcete ublížiť rodine a domácim zvieratám chemickými repelentmi, skúste použiť prirodzený spôsob. Tu sú príklady na prírodný repelent.

Miesta okolo rybníka či vchodu do obydlia posypte soľou.  Pozor však na rastliny, pretože soľ okrem žiab nevonia ani im.

Rovnaký účel  splní aj kávová usadenina, ktorú žaby nemajú radi.

Prírodný repelent z octu alebo citrónovej šťavy. Vyrobíme si ho zmiešaním rovnakého dielu vody a octu ( alebo citrónovej šťavy) a dáme do nádoby s rozprašovačom.  Postriekame ním miesta, kde sa žaby zhromažďujú. Pozor však, môže ublížiť aj rastlinám.